• Waterworks of a town treat 35 x 106 litres/day. The water is treated by coagulation-sedimentation tanks. The quantity of filter alum is consumed at 20 mg/litres of water. If the alkalinity of the raw water is equivalent to 4.5 mg/litre of CaCO3, determine the quantity of filter alum and the quick lime (containing 80% of CaO) required per month by the water works. Molecular weights are given as [Ca = 40, C = 12, S = 32, 0 = 16, Al = 27 and H=1]
• Waterworks of a town treat 35 x 106 litres/day. The water is treated by coagulation-sedimentation tanks. The quantity of filter alum is consumed at 20 mg/litres of water. If the alkalinity of the raw water is equivalent to 4.5 mg/litre of CaCO3, determine the quantity of filter alum and the quick lime (containing 80% of CaO) required per month by the water works. Molecular weights are given as [Ca = 40, C = 12, S = 32, 0 = 16, Al = 27 and H=1]
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
![• Waterworks of a town treat 35 x 106 litres/day. The water is treated
by coagulation-sedimentation tanks. The quantity of filter alum is
consumed at 20 mg/litres of water. If the alkalinity of the raw water is
equivalent to 4.5 mg/litre of CaCO3, determine the quantity of filter
alum and the quick lime (containing 80% of CaO) required per month
by the water works. Molecular weights are given as [Ca = 40, C = 12, S
= 32, 0 = 16, Al = 27 and H=1]](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F7ddbc6f9-ac9d-4962-9cdc-80a039565c6d%2Fea240015-c3f5-4603-8720-a9c9f8a00ce9%2F6rl446_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:• Waterworks of a town treat 35 x 106 litres/day. The water is treated
by coagulation-sedimentation tanks. The quantity of filter alum is
consumed at 20 mg/litres of water. If the alkalinity of the raw water is
equivalent to 4.5 mg/litre of CaCO3, determine the quantity of filter
alum and the quick lime (containing 80% of CaO) required per month
by the water works. Molecular weights are given as [Ca = 40, C = 12, S
= 32, 0 = 16, Al = 27 and H=1]
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning