via: Ohm's Law states that across a resistor, the voltage of, resistance of, and current through the resistor are related V = IR where V is given in volts, I is given in amps, and R is in ohms. Assume at time t = 5 that I = .5A and R= 200. If at time t = 5, I is decreasing at a rate of .3Amp/s, and the resistance at any given time is governed by the equation R(t) = e-5t, find the rate of change of the voltage.
via: Ohm's Law states that across a resistor, the voltage of, resistance of, and current through the resistor are related V = IR where V is given in volts, I is given in amps, and R is in ohms. Assume at time t = 5 that I = .5A and R= 200. If at time t = 5, I is decreasing at a rate of .3Amp/s, and the resistance at any given time is governed by the equation R(t) = e-5t, find the rate of change of the voltage.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:via:
Ohm's Law states that across a resistor, the voltage of, resistance of, and current through the resistor are related
V = IR
where V is given in volts, I is given in amps, and R is in ohms. Assume at time t = 5 that I = .5A and R
at time t = 5, I is decreasing at a rate of .3Amp/s, and the resistance at any given time is governed by the equation
=
20N. If
R(t) = e-5t,
find the rate of change of the voltage.
Expert Solution

Step 1
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
