Using an op amp with GBP = 10 MHz and r, = 100 S2, find the maximum C, that can be connected to the output of the circuit of Fig. 8.45a and still allow for m≥ 45° if (a) R₁ = R₂ = 20 ks2, (b) R₁ = 2 ks2, R₂ = 18 k2, (c) R₁ = 00, R₂ = 0. (d) Repeat (c), but for m≥ 60°.
Using an op amp with GBP = 10 MHz and r, = 100 S2, find the maximum C, that can be connected to the output of the circuit of Fig. 8.45a and still allow for m≥ 45° if (a) R₁ = R₂ = 20 ks2, (b) R₁ = 2 ks2, R₂ = 18 k2, (c) R₁ = 00, R₂ = 0. (d) Repeat (c), but for m≥ 60°.
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question

Transcribed Image Text:8.48 Using an op amp with GBP = 10 MHz and r, = 100 92, find the maximum C, that can
be connected to the output of the circuit of Fig. 8.45a and still allow for m≥ 45° if
(a) R₁ = R₂ = 20 ks2, (b) R₁ = 2 k2, R₂ = 18 ks2, (c) R₁ = 00, R₂ = 0. (d) Repeat
(c), but for m≥ 60°.

Transcribed Image Text:R₁
M
R₂
V₂
MI
R₂
M
CL
Hi
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step 1: To find the maximum capacitance that can be connected to the output of this op amp.
VIEWStep 2: Calculate the maximum load capacitance for each of the given case (a):
VIEWStep 3: Calculate the maximum load capacitance for each of the given case (b):
VIEWStep 4: Calculate the maximum load capacitance for each of the given case (c):
VIEWStep 5: Calculate the maximum load capacitance for each of the given case (d):
VIEWSolution
VIEWStep by step
Solved in 6 steps

Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,