The standard cost card for one unit of a T-REX Manufacturing's finished product shows the following: Direct materials Direct Labor Variable manufacturing overhead Standard Standard Price Quantity or or Rate Hours 15 pounds $? per pound 3.5 hours $20 per hour 2.0 hours $12 per hour If the total standard variable cost for one unit of finished product is $120, then the standard price per pound for direct materials is
The standard cost card for one unit of a T-REX Manufacturing's finished product shows the following: Direct materials Direct Labor Variable manufacturing overhead Standard Standard Price Quantity or or Rate Hours 15 pounds $? per pound 3.5 hours $20 per hour 2.0 hours $12 per hour If the total standard variable cost for one unit of finished product is $120, then the standard price per pound for direct materials is
Chapter5: Process Costing
Section: Chapter Questions
Problem 1PB: The following product costs are available for Stellis Company on the production of erasers: direct...
Related questions
Question
100%
Standard price per pound for direct material is?
![The standard cost card for one
unit of a T-REX
Manufacturing's finished product shows the following:
Direct materials
Direct Labor
Variable
manufacturing
overhead
Standard
Standard Price
Quantity
or or Rate
Hours
15 pounds
$? per pound
3.5 hours
$20 per hour
2.0 hours
$12 per hour
If the total standard variable cost for one unit of finished
product is $120, then the standard price per pound for direct
materials is](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F00c63b22-2402-4feb-affe-449964f8116d%2Fef217051-6deb-4211-a5e1-dfeb578dfbc8%2Faapd7u_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:The standard cost card for one
unit of a T-REX
Manufacturing's finished product shows the following:
Direct materials
Direct Labor
Variable
manufacturing
overhead
Standard
Standard Price
Quantity
or or Rate
Hours
15 pounds
$? per pound
3.5 hours
$20 per hour
2.0 hours
$12 per hour
If the total standard variable cost for one unit of finished
product is $120, then the standard price per pound for direct
materials is
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning