Sweet Sugar Company manufactures three products (white sugar, brown sugar, and powdered sugar) in a continuous production process. Senior management has asked the controller to conduct an activity-based costing study. The controller identified the amount of factory overhead required by the critical activities of the organization as follows: Activity Budgeted Activity Cost Production   $415,800   Setup   268,800   Inspection   131,200   Shipping   111,600   Customer service   93,800     Total   $1,021,200   The activity bases identified for each activity are as follows: Activity Activity Base Production Machine hours Setup Number of setups Inspection Number of inspections Shipping Number of customer orders Customer service Number of customer service requests The activity-base usage quantities and units produced for the three products were determined from corporate records and are as follows:       Machine Hours   Number of Setups   Number of Inspections   Number of Customer Orders   Customer Service Requests   Units White sugar   2,900   180   320   720   70   7,250 Brown sugar   1,850   270   480   1,980   440   4,625 Powdered sugar   1,850   250   800   900   190   4,625   Total   6,600   700   1,600   3,600   700   16,500 Each product requires 0.9 machine hour per unit. Required: If required, round all per unit amounts to the nearest cent. 1.  Determine the activity rate for each activity. Production $fill in the blank 1 per machine hour Setup $fill in the blank 2 per setup Inspection $fill in the blank 3 per move Shipping $fill in the blank 4 per cust. ord. Customer service $fill in the blank 5 per customer service request 2.  Determine the total and per-unit activity cost for all three products.   Total Activity Cost Activity Cost Per Unit White sugar $fill in the blank 6 $fill in the blank 7 Brown sugar fill in the blank 8 fill in the blank 9 Powdered sugar fill in the blank 10 fill in the blank 11 3.  Why aren’t the activity unit costs equal across all three products since they require the same machine time per unit? The unit costs are different because the products consume many activities in ratios different from the

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
Question

Activity-Based Product Costing

Sweet Sugar Company manufactures three products (white sugar, brown sugar, and powdered sugar) in a continuous production process. Senior management has asked the controller to conduct an activity-based costing study. The controller identified the amount of factory overhead required by the critical activities of the organization as follows:

Activity Budgeted Activity Cost
Production   $415,800  
Setup   268,800  
Inspection   131,200  
Shipping   111,600  
Customer service   93,800  
  Total   $1,021,200  

The activity bases identified for each activity are as follows:

Activity Activity Base
Production Machine hours
Setup Number of setups
Inspection Number of inspections
Shipping Number of customer orders
Customer service Number of customer service requests

The activity-base usage quantities and units produced for the three products were determined from corporate records and are as follows:

      Machine Hours   Number of
Setups
  Number of
Inspections
  Number of
Customer Orders
  Customer
Service
Requests
  Units
White sugar   2,900   180   320   720   70   7,250
Brown sugar   1,850   270   480   1,980   440   4,625
Powdered sugar   1,850   250   800   900   190   4,625
  Total   6,600   700   1,600   3,600   700   16,500

Each product requires 0.9 machine hour per unit.

Required:

If required, round all per unit amounts to the nearest cent.

1.  Determine the activity rate for each activity.

Production $fill in the blank 1 per machine hour
Setup $fill in the blank 2 per setup
Inspection $fill in the blank 3 per move
Shipping $fill in the blank 4 per cust. ord.
Customer service $fill in the blank 5 per customer service request

2.  Determine the total and per-unit activity cost for all three products.

  Total Activity Cost Activity Cost Per Unit
White sugar $fill in the blank 6 $fill in the blank 7
Brown sugar fill in the blank 8 fill in the blank 9
Powdered sugar fill in the blank 10 fill in the blank 11

3.  Why aren’t the activity unit costs equal across all three products since they require the same machine time per unit?

The unit costs are different because the products consume many activities in ratios different from the

 

.

 

Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 3 steps with 2 images

Blurred answer
Knowledge Booster
Cost classification
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education