Straton Industries makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Direct materials 5.8 grams Direct labor 0.5 hours $6.50 per gram $13.50 per hour $2.20 per hour Variable overhead 0.5 hours In August, the company produced 6,000 units using 3,400 direct labor hours and 35,000 grams of direct material. The company purchased 30,000 grams of direct material at a cost of $6.30 per gram. The actual direct labor rate was $13.90 per hour, and the actual variable overhead rate was $2.10 per hour. Variable overhead is applied based on direct labor hours. Required: Compute the variable overhead efficiency variance.

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter9: Standard Costing: A Functional-based Control Approach
Section: Chapter Questions
Problem 30P: Algers Company produces dry fertilizer. At the beginning of the year, Algers had the following...
icon
Related questions
Question

Compute the variable overhead efficiency variance

Straton Industries makes a product with the following standard costs:
Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate
Direct materials 5.8 grams
Direct labor
0.5 hours
$6.50 per gram
$13.50 per hour
$2.20 per hour
Variable overhead 0.5 hours
In August, the company produced 6,000 units using 3,400 direct labor hours and
35,000 grams of direct material. The company purchased 30,000 grams of direct
material at a cost of $6.30 per gram. The actual direct labor rate was $13.90 per
hour, and the actual variable overhead rate was $2.10 per hour.
Variable overhead is applied based on direct labor hours.
Required:
Compute the variable overhead efficiency variance.
Transcribed Image Text:Straton Industries makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Direct materials 5.8 grams Direct labor 0.5 hours $6.50 per gram $13.50 per hour $2.20 per hour Variable overhead 0.5 hours In August, the company produced 6,000 units using 3,400 direct labor hours and 35,000 grams of direct material. The company purchased 30,000 grams of direct material at a cost of $6.30 per gram. The actual direct labor rate was $13.90 per hour, and the actual variable overhead rate was $2.10 per hour. Variable overhead is applied based on direct labor hours. Required: Compute the variable overhead efficiency variance.
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
Financial & Managerial Accounting
Financial & Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337119207
Author:
Carl Warren, James M. Reeve, Jonathan Duchac
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Cost Accounting
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub