Problem 1: A small metal sphere, carrying a net charge of q₁ = +2.8 x 10-6 C, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of 92 = +7.8 x 10-6 C and mass m₂ = 0.0015 kg, is projected toward q₁. When the two spheres are 0.800 m apart, q2, is moving toward q₁ with speed v₁ = 22.0 m/sec. Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity. a) What is the speed of q2 when the spheres are 0.400 m apart? Answer: 12.5 m/sec b) How close does q2 get to q₁? Answer: 0.323 m 92 V₁ = 22.0 m/s 91

College Physics
11th Edition
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Chapter1: Units, Trigonometry. And Vectors
Section: Chapter Questions
Problem 1CQ: Estimate the order of magnitude of the length, in meters, of each of the following; (a) a mouse, (b)...
icon
Related questions
Question
Problem 1:
A small metal sphere, carrying a net charge of 9₁ = +2.8 x 10-6 C, is held in a stationary
position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of
9₂ = +7.8 x 10-6 C and mass m₂ = 0.0015 kg, is projected toward q₁. When the two
spheres are 0.800 m apart, q2, is moving toward q₁ with speed v₁ = 22.0 m/sec. Assume that
the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity.
a) What is the speed of 92 when the spheres are 0.400 m apart? Answer: 12.5 m/sec
b) How close does q2 get to q₁? Answer: 0.323 m
92
v₁ = 22.0 m/s
-0.800 m
91
Transcribed Image Text:Problem 1: A small metal sphere, carrying a net charge of 9₁ = +2.8 x 10-6 C, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of 9₂ = +7.8 x 10-6 C and mass m₂ = 0.0015 kg, is projected toward q₁. When the two spheres are 0.800 m apart, q2, is moving toward q₁ with speed v₁ = 22.0 m/sec. Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity. a) What is the speed of 92 when the spheres are 0.400 m apart? Answer: 12.5 m/sec b) How close does q2 get to q₁? Answer: 0.323 m 92 v₁ = 22.0 m/s -0.800 m 91
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 5 steps with 32 images

Blurred answer
Knowledge Booster
Electric field
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
College Physics
College Physics
Physics
ISBN:
9781305952300
Author:
Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:
Cengage Learning
University Physics (14th Edition)
University Physics (14th Edition)
Physics
ISBN:
9780133969290
Author:
Hugh D. Young, Roger A. Freedman
Publisher:
PEARSON
Introduction To Quantum Mechanics
Introduction To Quantum Mechanics
Physics
ISBN:
9781107189638
Author:
Griffiths, David J., Schroeter, Darrell F.
Publisher:
Cambridge University Press
Physics for Scientists and Engineers
Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:
9781337553278
Author:
Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:
Cengage Learning
Lecture- Tutorials for Introductory Astronomy
Lecture- Tutorials for Introductory Astronomy
Physics
ISBN:
9780321820464
Author:
Edward E. Prather, Tim P. Slater, Jeff P. Adams, Gina Brissenden
Publisher:
Addison-Wesley
College Physics: A Strategic Approach (4th Editio…
College Physics: A Strategic Approach (4th Editio…
Physics
ISBN:
9780134609034
Author:
Randall D. Knight (Professor Emeritus), Brian Jones, Stuart Field
Publisher:
PEARSON