Part 3) A lithium ion battery has an energy density of ug = 1.28 × 10° J/m°. To produce a parallel plate capacitor with the same energy density, how large would the plates need to be if the capacitance was equal to the configuration from part 1) and a charge of |Q| = 6.43 × 10-ºC was stored on the plate.? A = m? Check
Part 3) A lithium ion battery has an energy density of ug = 1.28 × 10° J/m°. To produce a parallel plate capacitor with the same energy density, how large would the plates need to be if the capacitance was equal to the configuration from part 1) and a charge of |Q| = 6.43 × 10-ºC was stored on the plate.? A = m? Check
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Part 3)
A lithium ion battery has an energy density of uE = 1.28 × 10° J/m³. To produce a parallel plate capacitor with the same energy density, how large would the plates need to be if the
capacitance was equal to the configuration from part 1) and a charge of Q| = 6.43 × 10-ºC was stored on the plate.?
A =
m
Check
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images
