ople or more 18. The lifetime of a flashlight battery is normally distributed with a mean = 35.6 hr with standard deviation o 5.4 hr. One of these batteries was selected at random and tested. What is the probability that this battery will last a) between 35 and 40 hours b) more than 38 hours?
ople or more 18. The lifetime of a flashlight battery is normally distributed with a mean = 35.6 hr with standard deviation o 5.4 hr. One of these batteries was selected at random and tested. What is the probability that this battery will last a) between 35 and 40 hours b) more than 38 hours?
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Solve #18 with applications of normal distribution

Transcribed Image Text:+
Find the probability that a person chosen at random from this population
a) will have a cholesterol level greater than 250
b) will have a cholesterol level less than 200
c) will have a cholesterol level between 180 and 250
17. The daily attendance at weekly flea market follows a normal distribution with mean
= 875 people and standard deviation = 150 people.
For a day chosen at random find the probability that the attendance will be
a) less than 500 people
b) 700 people or more
18. The lifetime of a flashlight battery is normally distributed with a mean = 35.6 hr with
standard deviation o= 5.4 hr. One of these batteries was selected at random and tested.
What is the probability that this battery will last
a) between 35 and 40 hours
b) more than 38 hours?
19. A factory dumps an average of 2.34 tons of pollutants into a river every week.
If a standard deviation is 0.88 tons, what is the probability that in a week selected at random more
than 3 tons are dumped?,
(Amount of pollutants is normally distributed-)
20. Assume that men's weights are normally distributed with a mean = 172 lb and standard
deviation = 29 lb.
If one man is selected at random, find the probability that his weight is between 160 and 180 lb.
21. The Snack Pack of potato chips is advertised to weigh 3.5 oz.
The weights are normally distributed with a mean = 3.5 oz and standard deviation = 0.2 oz.
A Snack Pack of potato chips is selected at random.
Find the probability that it weights
a) less than 3 oz
b) more than 3.7 oz
22. Bill runs a bicycle repair shop. During the summer months the number of jobs per week
follows a normal distribution with mean = 45 and standard deviation a-9.
For the week chosen at random, find the probability that he will have between 30 and 60 jobs.
Q Search or enter website name
&
1+1
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman