In the figure here, a solid brass ball of mass 0.382 g will roll smoothly along a loop-the-loop track when released from rest along the straight section. The circular loop has radius R = 0.18 m, and the ball has radius r << R. (a) What is h if the ball is on the verge of leaving the track when it reaches the top of the loop? (b) If the ball is released at height h = 7R, what is the magnitude of the horizontal force component acting on the ball at point Q? h (a) h = (b) F = i .486 7.14 NO R le 3
In the figure here, a solid brass ball of mass 0.382 g will roll smoothly along a loop-the-loop track when released from rest along the straight section. The circular loop has radius R = 0.18 m, and the ball has radius r << R. (a) What is h if the ball is on the verge of leaving the track when it reaches the top of the loop? (b) If the ball is released at height h = 7R, what is the magnitude of the horizontal force component acting on the ball at point Q? h (a) h = (b) F = i .486 7.14 NO R le 3
Related questions
Question

Transcribed Image Text:In the figure here, a solid brass ball of mass 0.382 g
will roll smoothly along a loop-the-loop track when
released from rest along the straight section. The
circular loop has radius R = 0.18 m, and the ball has
radius r << R.
(a) What is h if the ball is on the verge of leaving the
track when it reaches the top of the loop?
(b) If the ball is released at height h = 7R, what is the
magnitude of the horizontal force component acting
on the ball at point Q?
h
(a) h =
(b) F=
486
i 7.14
NO
R
7
3
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images
