In the figure, a small 0.131 kg block slides down a frictionless surface through heighth = 0.815 mand then sticks to a uniform vertical rod of mass M = 0.262 kg and length d = 2.20 m. The rod pivots about point o through angle before momentarily stopping. Find 0. 0 0 h
In the figure, a small 0.131 kg block slides down a frictionless surface through heighth = 0.815 mand then sticks to a uniform vertical rod of mass M = 0.262 kg and length d = 2.20 m. The rod pivots about point o through angle before momentarily stopping. Find 0. 0 0 h
Related questions
Question

Transcribed Image Text:In the figure, a small 0.131 kg block slides down a
frictionless surface through height h = 0.815 m and
then sticks to a uniform vertical rod of mass M =
0.262 kg and length d = 2.20 m. The rod pivots about
point o through angle before momentarily
stopping. Find 0.
A ₂
0
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
