In the circuit shown below, after the switch has been closed for a long time the energy stored in both capacitors combined is 21.4µJ. 2.0µF 4.0µF 100 Determine the emf of the battery. 9.10 V 1.74 V 5.66 V 2.80 V 3.20 V ОООО
Q: The charge on each capacitor shown in the circuit at the right is zero when the switch is open.…
A: Net capacitance is series is the sum of individual capacitances , and in parallels capacitors are…
Q: The circuit below has three resistors. If the current exiting the battery is 0.50 A, what is the…
A: Given value--- I = 0.50 Amp . R1 = 2 Ohm. R2 = 3 Ohm . R3 = 2 ohm . We have to find--- Potential…
Q: You have a 63.1 mF capacitor initially charged to a potential difference of 12.5 V. You discharge…
A:
Q: Q 2. The circuit in the diagram R1 contains R1 = 2 kN, R2 = 3kN, C1 = 2 µF, C2 = 3 µF and ɛ = on…
A: Given: The circuit diagram is as follows. R1=2 kΩ, R2=3 kΩ, C1=2 μF, C2=3 μF, ε=120 V Introduction:…
Q: The circuit in the drawing contains two resistors and two capacitors that are connected to a battery…
A: The time constant () for the charging process in an RC (resistor-capacitor) circuit is calculated…
Q: A 15 µF capacitor is charged to a potential of 75 V and then discharged through a 300 Q resistor.…
A:
Q: ed 1.4-pF capacitor is connected in series with a 27-ka resistor, an ideal 6.2-V battery, and an…
A:
Q: The capacitor must remain charged for about 27 percent of the period of time in order to discharge…
A: Please see the next step for solution:-
Q: Four resistors having resistances of 5 2, 102, 152, and 20 22 are connected in series across an…
A: Given: R1=5ohm R2=10ohm R3=15ohm R4=20ohm I=1.5A To find: V
Q: In the circuit diagram below, R1 = 5.00 N, R2 = 10.0 N, R3 = 15.0 Q, C1 = 5.00 µF, C2 = 10.0 µF, and…
A: Given: The value of R1 is 5.00 Ω. The value of R2 is 10.0 Ω. The value of R3 is 15.0 Ω. The value of…
Q: In the circuit loop below, what is the power output of the battery with a potential difference of 12…
A: Let Suppose current I is flowing in the loop, KVL In loop,…
Q: A circuit consists of a battery with an EMF of 2.50 V and three capacitors in parallel, where C1 =…
A: Here is the step-by-step explanationTo find the charge on capacitor (C2) in a parallel circuit, we…
Q: A 60-µF capacitor is charged to 250 V and is then connected across a 1500 N resistor. The amount of…
A: The initial charge on a capacitor is, Q0=CV=60 μF250 V=60×10-6 F250 V=0.015 C The resistance is,…
Q: Calculate 11, 12, 13, V3 and RT.
A:
Q: In the circuit shown in the figure. R1 = 10 0. R2- 120, R3- 200, V1-1.0v, V2=7.0V, and the batteries…
A:
Q: In the circuit shown below, the current I, = 2.0 A. The magnitude of the current the 4.02 resistor…
A: I1 = 2 A V1 = 10 volts R1 = 6 ohmR2 = 4 ohm V2 = 14 volts
Q: A 2.0-μF capacitor that is initially uncharged is charged through a 50-kΩ resistor. How long does it…
A: Value of capacitor C = 2μF Value of resistance R = 50kΩ Now Q =90%Q0
Q: A capacitor discharges through a 560k2 resistor and draps to its original voltage in 10 min-How many…
A:
Q: You have a devise with resistance of 1 is operated at a voltage of 8.0 V. How many electrons pass…
A: Reistance (R)=1 ohmVoltage (V)=8 Vtime (t)=0.4 scharge on electron (qe)=1.6×10-19 C
Q: You have a 71.7 mF capacitor initially charged to a potential difference of 10.1 V. You discharge…
A: Given, C= 71.7 mF R= 3.15 ohms V= 10.1 V By Ohm's law, I= V/R = 10.1/3.15= 3.206349206 A
Q: For the circuit given what is the voltage across C2, in V? The voltage source in the circuit has a…
A:
Q: Determine the voltage across the 5.0-2 resistor in the drawing. 5.0 92 www 10.0 Ω ww Number M. i…
A: Here, is the current flowing through resistor, is the current flowing through the upper resistor,…
Q: 1. A resistor R₂=5.0 2 is mounted in parallel with a resistor R3=6.0 2, and this combination is…
A: Given data: Resistor R2 and R3 are connected in parallel combination This combination connected in…


Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

- A 22.0 V battery moves 7.6 KC of charge. How much energy does the battery deliver? A 2.9x10-³J B 3.5 x 10² J C 1.7 x 105 J D 1.4 x 10¹¹ JIn the circuit shown in the figure attached each capacitor initially has a charge of magnitude 4.00 nC on its plates. a) After the switch S is closed, what will be the current in the circuit at the instant that the capacitors have lost 80.0% of their initial stored energy?10
- The capacitor in the circuit is initially uncharged. The switch closes at time t = 0. 4.7 kQ The potential across the capacitor as a function of time is given below. Voltage (V) -10 0.002 0.004 0.006 0.008 Time (s) Use the graph to estimate the battery_potential.A portion of a circuit is shown in the figure, and the batteries have no internal resistance. What is the potential difference VA - VB if I = 5.0 A?A 16.0 µF Capacitor is charged to Qo. It is then connected in a simple loop circuit with a 265 Q resistor (and nothing else). How much time does it take for the capacitor to reach 25% of its initial charge? O 5.88 ms O 9.03 ms O 4.24 ms O 1.22 ms
- Two resistors are arranged in a circuit, as shown below. 24-volt 4.0 2 6.0 Q source48 V + #F 68 ΚΩ www Ic + 20 www. 0 0000 1 22 ΚΩ = 10 nF 12 V Assume the capacitor to be fully discharged before the switch closes to position 1 at t=0: D. Determine equations for Ic(t) and Vc(t) in position 1. After a long time (i.e. >5 T, capacitor fully charged) the switch is moved to position 2: E. Determine equations for Ic(t) and Vc(t) in position 2. F. Provide a sketch of Ic(t) and Vc(t) for both cycles. Please label accordingly. F VcThe circuit in the figure below contains two resistors, R, 2.20 kN and R, = 3.10 kN, and two capacitors, C, = 2.10 µF and C, = 3.10 µF, connected to a %D battery with emf & = 115 V. There are no charges on the capacitors before switch S is closed. R1 C1 7. R2 C2 3. (i (a) Determine the charge on capacitor C, as a function of time (in ms), after the switch is closed. (Use the following as necessary: t.) -t 5.15 HC 9, = %3D 598 1–e (b) Determine the charge on capacitor C, as a function of time (in ms), after the switch is closed. (Use the following as necessary: t.) HC 92 %3D
- The capacitor is initially uncharged when the switch is closed at t=0. When t equals 10s what does the ammeter read? (In mA) a.0.10 b. 0.20 c.0.79 d.1.2 e. 2E2 R1 R2 2. Find the charge on the capacitor after the switch has been left open for some time, then closed for some period of time. We can assume that C = 2 µF, with batteries of values E1 R2 = 0.25 N. 2V and E2 =1V, and resistor values R1 = 0.5 N and SThe figure shows a simple RC circuit consisting of a 100.0 V battery in series with a C = 10.0 μ F capacitor and a R = 4.3 × 105 resistor. Initially, the switch S is open and the capacitor is uncharged. 100.0 V A) 1.1 x 10-³ C B) 2.9 × 10-3 C C) 3.7 x 104 C D) 5.2 x 10-4 C E) 6.6 × 104 C I S R 10.0 µF How much charge q is on the capacitor 2.0 s after the switch is closed? (Hint: First compute the final charge on the capacitor and the RC circuit's time constant.)