If the incident neutron with 6 A wavelength hits a sample, and is scattered away with the scattering angle, 0=60 degree. 1) If this is an elastic scattering event, please calculate the magnitude of the wave vector transfer, Q. 2) If the scattered neutron loses energy with AE = E, -E, = -1 meV, please %3D %3D calculate the magnitude of the wave vector transfer, Q. 3) If the scattered neutron gains energy with AE = E- E = 10 meV, please calculate the magnitude of the wave vector transfer, Q.
If the incident neutron with 6 A wavelength hits a sample, and is scattered away with the scattering angle, 0=60 degree. 1) If this is an elastic scattering event, please calculate the magnitude of the wave vector transfer, Q. 2) If the scattered neutron loses energy with AE = E, -E, = -1 meV, please %3D %3D calculate the magnitude of the wave vector transfer, Q. 3) If the scattered neutron gains energy with AE = E- E = 10 meV, please calculate the magnitude of the wave vector transfer, Q.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:If the incident neutron with 6 Å wavelength hits a sample, and is scattered away with
the scattering angle, 0=60 degree.
1)
vector transfer, Q.
If this is an elastic scattering event, please calculate the magnitude of the wave
2)
If the scattered neutron loses energy with AE = E, – E, = -1 meV, please
%3D
%3D
calculate the magnitude of the wave vector transfer, Q.
3)
calculate the magnitude of the wave vector transfer, Q.
If the scattered neutron gains energy with AE = E - E = 10 meV, please
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps with 4 images
