F(t) Force_Crate Known values: Mass of Block 68 kg Hs k 0 0.63 0.53 26° Problem Statement: A crate is initially at rest on a sloped surface, when a force is applied: F(t) 240+0.2 N where t is in seconds. Answers: When t=44.47 seconds, the crate has not yet started moving. Find the magnitude of the friction force at that time: 317.771 N The direction of the friction force at that time is: down the slope Find the time required for the crate to start moving: Find the crate's speed when t=174.9 s: 9.485 m/s Be sure to include units with your answers. 169.756 S =
F(t) Force_Crate Known values: Mass of Block 68 kg Hs k 0 0.63 0.53 26° Problem Statement: A crate is initially at rest on a sloped surface, when a force is applied: F(t) 240+0.2 N where t is in seconds. Answers: When t=44.47 seconds, the crate has not yet started moving. Find the magnitude of the friction force at that time: 317.771 N The direction of the friction force at that time is: down the slope Find the time required for the crate to start moving: Find the crate's speed when t=174.9 s: 9.485 m/s Be sure to include units with your answers. 169.756 S =
Related questions
Question

Transcribed Image Text:F(t)
Force_Crate
Known values:
Mass of Block
68 kg
TT
Hs μk
0
0.63 0.53 26°
Problem Statement:
A crate is initially at rest on a sloped surface, when a force is applied: F(t)
where t is in seconds.
Answers:
When t=44.47 seconds, the crate has not yet started moving.
Find the magnitude of the friction force at that time:
317.771 N
The direction of the friction force at that time is: down the slope
Find the time required for the crate to start moving:
Find the crate's speed when t=174.9 s: 9.485 m/s
Be sure to include units with your answers.
169.756 S
240+0.2 N,
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images
