Estimate the required air flow rate for the new activated sludge plant at Pea Ridge (Problems 23-223-723-10, and 23-13). The flow rate is 8,450 m³/day, the concentration of bCOD going into the system (So) is 137 mg/L, the concentration of bCOD leaving the system (S) is 16.3 mg/L, and the mass of cells produced per day (Pxvss) is 277.4 kg/d. Use the following assumptions to estimate the required air flow rate: . Clean water correction, a = 0.50 . Salinity correction, B = 0.95 Fouling factor = 0.9 Wastewater temperature = 12°C Atmospheric pressure = 101.325 kPa .Elevation 500 m . Depth of aerator = 5.6 m Operating DO 2.0 mg/L Percent oxygen leaving aeration tank - 19% ■ Manufacturer's SOTR = 535 kg/d Manufacturer's air flow rate at standard conditions 50 m³/d - aerator Express your answer with the units of m³/d and round to the nearest integer.
Estimate the required air flow rate for the new activated sludge plant at Pea Ridge (Problems 23-223-723-10, and 23-13). The flow rate is 8,450 m³/day, the concentration of bCOD going into the system (So) is 137 mg/L, the concentration of bCOD leaving the system (S) is 16.3 mg/L, and the mass of cells produced per day (Pxvss) is 277.4 kg/d. Use the following assumptions to estimate the required air flow rate: . Clean water correction, a = 0.50 . Salinity correction, B = 0.95 Fouling factor = 0.9 Wastewater temperature = 12°C Atmospheric pressure = 101.325 kPa .Elevation 500 m . Depth of aerator = 5.6 m Operating DO 2.0 mg/L Percent oxygen leaving aeration tank - 19% ■ Manufacturer's SOTR = 535 kg/d Manufacturer's air flow rate at standard conditions 50 m³/d - aerator Express your answer with the units of m³/d and round to the nearest integer.
Solid Waste Engineering
3rd Edition
ISBN:9781305635203
Author:Worrell, William A.
Publisher:Worrell, William A.
Chapter5: Separation Processes
Section: Chapter Questions
Problem 5.22P
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Estimate the required air flow rate for the new activated sludge plant at Pea Ridge (Problems
23-223-723-10, and 23-13). The flow rate is 8,450 m³/day, the concentration
of bCOD going into the system (So) is 137 mg/L, the concentration of bCOD leaving the
system (S) is 16.3 mg/L, and the mass of cells produced per day (Pxvss) is 277.4 kg/d. Use the
following assumptions to estimate the required air flow rate:
. Clean water correction, a = 0.50
. Salinity correction, B = 0.95
Fouling factor = 0.9
Wastewater temperature = 12°C
Atmospheric pressure = 101.325 kPa
.Elevation 500 m
.
Depth of aerator = 5.6 m
Operating DO 2.0 mg/L
Percent oxygen leaving aeration tank - 19%
■ Manufacturer's SOTR = 535 kg/d
Manufacturer's air flow rate at standard conditions 50 m³/d - aerator
Express your answer with the units of m³/d and round to the nearest integer.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 5 images

Recommended textbooks for you

Solid Waste Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305635203
Author:
Worrell, William A.
Publisher:
Cengage Learning,


Engineering Fundamentals: An Introduction to Engi…
Civil Engineering
ISBN:
9781305084766
Author:
Saeed Moaveni
Publisher:
Cengage Learning

Solid Waste Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305635203
Author:
Worrell, William A.
Publisher:
Cengage Learning,


Engineering Fundamentals: An Introduction to Engi…
Civil Engineering
ISBN:
9781305084766
Author:
Saeed Moaveni
Publisher:
Cengage Learning

Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning