Ed and Al are pushing on a couch as shown in the picture and it doesn't slip. Ed is pushing with a force of 198.9 N at an angle of 0 = 54 degrees with respect to the vertical and Al is pushing with a force of 60.2 N at an angle of = 35.4 degrees with respect to the horizontal. If the couch has a mass of 83 kg and the coefficients of static and kinetic friction between the couch and the floor are μ = 0.53, and μ = 0.39, what is the magnitude of the force of friction exerted by the floor on the couch? Click here for a hint ****************** F =
Ed and Al are pushing on a couch as shown in the picture and it doesn't slip. Ed is pushing with a force of 198.9 N at an angle of 0 = 54 degrees with respect to the vertical and Al is pushing with a force of 60.2 N at an angle of = 35.4 degrees with respect to the horizontal. If the couch has a mass of 83 kg and the coefficients of static and kinetic friction between the couch and the floor are μ = 0.53, and μ = 0.39, what is the magnitude of the force of friction exerted by the floor on the couch? Click here for a hint ****************** F =
Related questions
Question

Transcribed Image Text:F 0
EC
FAC
$
Ed and Al are pushing on a couch as shown in the picture and it doesn't slip. Ed is pushing with a force of 198.9 N at an angle of 0 = 54
degrees with respect to the vertical and Al is pushing with a force of 60.2 N at an angle of = 35.4 degrees with respect to the horizontal. If
the couch has a mass of 83 kg and the coefficients of static and kinetic friction between the couch and the floor are μg = 0.53, and k = 0.39,
what is the magnitude of the force of friction exerted by the floor on the couch?
Click here for a hint
F
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps with 4 images
