Crane is an electronics components manufacturer. Information about the company's two products follows: AM-2 FM-9 Units produced 20,000 4,000 Direct labor hours required for production 10,000 15,000 Units per batch 4,000 400 Shipping weight per unit 0.50 Ibs. 10 Ibs. The company incurs $786,000 in overhead per year and has traditionally applied overhead on the basis of direct labor hours.
Q: (i) How much overhead will be allocated to each product using the traditional direct labor hours…
A:
Q: Utease Corporation has several production plants nationwide. A newly opened plant in Dubuque…
A: INCOME STATEMENT Income statement is one of the Important Financial Statement of the Company.…
Q: Liabilities Liquid assets Monthly credit payments Monthly savings $ 8, 000 $ 5,000 $4668 $ 150 Net…
A: Formula: Debt ratio = Liabilities / Net worth
Q: Han Products manufactures 24,000 units of part 5-6 each year for use on its production line. At this…
A: Variable costs are costs that vary with the change in the level of output whereas fixed costs are…
Q: Utease Corporation has several production plants nationwide. A newly opened plant in Dubuque…
A: The actual operating profit (loss) is computed by deducting the actual expenses incurred for the…
Q: Waterway is an electronics components manufacturer. Information about the company’s two products…
A: Overhead means the cost incurred indirect in factory for the production of goods. Manufacturing…
Q: Han Products manufactures 35,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this…
A: The differential analysis is performed to compare the different alternatives available with the…
Q: Blossom Inc. manufactures two products: car wheels and truck wheels. To determine the amount of…
A: First, we need to calculate the total direct labour hours for both car wheels and truck wheels. This…
Q: Kula Company Ltd manufactures two products, Flora and Fauna. Estimates for the company's products…
A: Calculation of activity rates : Order Processing = Order processing costNumber of order processed =…
Q: Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $225 and $175,…
A: Variable cost is the cost that changes with change in the activity of cost driver used. The variable…
Q: Polaski Company manufactures and sells a single product called a Ret. Operating at capacity, the…
A: Contribution margin per unit=Selling price-Variable cost per unit
Q: Andretti Company has a single product called a Dak. The company normally produces and sells 96,000…
A: we are authorized to do first three sub parts only please re post the other sub part 1) a)…
Q: Polaski Company manufactures and sells a single product called a Ret. Operating at capacity, the…
A: Solution 1: Regular Selling price $49.00 Less: Discount 16% Selling price for…
Q: In its first year of ons a di a ser and 17,500 units of Product B at a selling price of $40 per…
A: Under traditional costing, all overhead costs are assigned on the basis of single cost driver like…
Q: Assuming that Betty Company Ltd uses activity-based costing to apply overhead to production,…
A: Activity Based Costing:— This is the Method of Assigning Overhead to Products based on Activity. In…
Q: Diego Company manufactures one product that is sold for $80 per unit in two geographic regions—the…
A: Profit impact in terms of cost volume and profit analysis means the change in the profit due to any…
Q: 0 units. The company has traditionally used direct labor-hours as the basis for applying all…
A: Activity based costing is the costing in which overheads cost are allocated to a product based on…
Q: in an assembly-line process. Labor costs incurred during a recent period were: corporate executives,…
A: Direct labour cost is the wages paid to the workers who are directly involved in the making of the…
Q: Kula Company Ltd manufactures two products, Flora and Fauna. Estimates for the company’s products…
A: GIVEN Estimated activity levels for the next year are as follows: Flora Fauna Total…
Q: Utease Corporation has several production plants nationwide. A newly opened plant in Dubuque…
A: Direct material price variance :— It is the difference between actual quantity at standard price and…
Q: Andretti Company has a single product called a Dak. The company normally produces and sells 81,000…
A: Hi student Since there are multiple subparts, we will answer only first three subparts. If you want…
Q: Utease Corporation has several production plants nationwide. A newly opened plant in Dubuque…
A: Overhead applied :— It is calculated by multiplying standard overhead rate with actual quantity…
Q: Wehner Company is currently manufacturing Part ABS-43, producing 53,300 units annually. The part is…
A: Requirement:-1 Calculation Wehner Company make or buy Part ABS-43 and Wehner should buy the part…
Q: financial advantage (disadvantage) of accepting the U.S. A special order? 1. Financial advantage 2.…
A: three scenarios related to a U.S. Air special order. Each scenario indicates a different financial…
Q: Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $155 and $115,…
A: Contribution margin takes into consideration only variable expenses. Material cost is the total cost…
Q: Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $165 and $130,…
A: Variable cost and fixed costVariable cost means the cost which varies with the level of output and…
Q: Unit Total Direct materials $ 15 $ 690,000 Direct labor 6 276,000 Variable…
A: Solution: Direct materials $15.00 Direct labor $6.00 Variable manufacturing overhead $3.00…
Q: a) Compute the predetermi determine the unit product cost of each product for the current year.…
A: A) Predetermined Overhead rate = Estimated Manufacturing Overhead/Total Direct labor Hours…
Q: Andretti Company has a single product called a Dak. The company normally produces and sells 81,000…
A: Normal capacity = 81,000 units Selling price per unit = $56 per unit
Q: Xian Products manufactures 55,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At…
A: The differential analysis is performed to compare the different alternatives available with the…
Q: Zola Company manufactures and sells one product. The following information pertains to the company’s…
A: As per the super variable costing method, only variable costs are considered as part of the…
Q: Utease Corporation has several production plants nationwide. A newly opened plant in Dubuque…
A: For the purpose to determine how effectively and efficiently the firm is managed, can be measured…
Q: Andretti Company has a single product called a Dak. The company normally produces and sells 88,000…
A: Working Notes for 1(a): Increased sales in units 22000 A…
Q: Calculate the actual plant operating profit/loss for the year.
A: If the applied overhead is more than the actual overhead then the difference considered as…
Q: Diego Company manufactures one product that is sold for $79 per unit in two geographic regions—the…
A: The question is related to Marginal Costing. The details are given regarding the same. Since you…
Q: Utease Corporation has several production plants nationwide. A newly opened plant in Dubuque…
A: Income statement is the one which is prepared to know the gross profit and net profit of the entity.…
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
- Diego Company manufactures one product that is sold for $80 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 40,000 units and sold 35,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 24 Direct labor $ 14 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 800,000 Fixed selling and administrative expense $ 496,000 The company sold 25,000 units in the East region and 10,000 units in the West region. It determined that $250,000 of its fixed selling and administrative expense is traceable to the West region, $150,000 is traceable to the East region, and the remaining $96,000 is a common fixed expense. The company will continue to incur the total amount of its fixed manufacturing overhead costs as long as it continues to produce any amount of its only…The following information relates to the unit product cost for a product manufactured by Nelson Industrial Company:Direct materials: $24 Direct Labor: 15 Variable overhead: 30 Fixed overhead: 18 Unit cost: 87 Line Item Description Cost Direct materials $24 Direct labor 15 Variable overhead 30 Fixed overhead 18 Unit cost $87 In addition, fixed selling costs are $500,000 per year, and variable selling costs are $12 per unit sold. Although production capacity is 600,000 units per year, the company expects to produce only 400,000 units next year. The product normally sells for $120 each. A customer has offered to buy 100,000 units for $90 each.If the firm produces the special order, the effect on income would be a(n): a. increase of $1.050,000. b. decrease of $900,000. c. decrease of $1,0500,000. d. increase of $900,000.Odyssey Inc. has a total of $2,362,500 in production overhead costs. The company’s products and related statistics follow. Product A Product B Direct material in pounds 139,500 190,500 Direct labor hours 30,000 37,500 Machine hours 52,500 22,500 Number of setups 430 860 Number of units produced 15,000 7,500 Additional data: The 330,000 pounds of material were purchased for $544,500. One direct labor hours costs $12. a. Assume that Odyssey Inc. uses direct labor hours to apply overhead to products. Determine the total cost for each product and the cost per unit.Note: Round your final answers to two decimal places (i.e. round $4.355 to $4.36). Product A Product B Total cost Total cost per unit b. Assume that Odyssey Inc. uses machine hours to apply overhead to products. Determine the total cost for each product and the cost per unit.Note: Round your final answers to two decimal places (i.e. round $4.355 to $4.36). Product A…
- Utease Corporation has several production plants nationwide. A newly opened plant in Dubuque produces and sells one product. The plant is treated, for responsibility accounting purposes, as a profit center. The unit standard costs for a production unit, with overhead applied based on direct labor hours, are as follows. Manufacturing costs (per unit based on expected activity of 20,000 units or 44,000 direct labor hours): Direct materials (2.7 pounds at $20) $ 54.00 Direct labor (2.2 hours at $80) 176.00 Variable overhead (2.2 hours at $30) 66.00 Fixed overhead (2.2 hours at $40) 88.00 Standard cost per unit $ 384.00 Budgeted selling and administrative costs: Variable $ 4 per unit Fixed $ 1,800,000 Expected sales activity: 18,000 units at $500 per unit Desired ending inventories: 12% of sales Assume this is the first year of operations for the Dubuque plant. During the year, the company had the following…Han Products manufactures 38,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Total cost per part $ 3.10 10.00 2.90 9.00 $ 25.00 An outside supplier has offered to sell 38,000 units of part S-6 each year to Han Products for $21 per part. If Han Products accepts this offer, the facilities now being used to manufacture part S-6 could be rented to another company for $88,000 per year. However, Han Products determined two-thirds of the fixed manufacturing overhead being applied to part S-6 would continue even if part S-6 were purchased from the outside supplier. Required: What is the financial advantage (disadvantage) of accepting the outside supplier's offer? > Answer is complete but not entirely correct. Financial advantage $ 126,000Helio Company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 1,850 units and of Product B is 1,250 units. The company has traditionally used direct labor-hours as the basis for applying all manufacturing overhead to products. Product A requires 0.3 direct labor-hours per unit and Product B requires 0.6 direct labor-hours per unit. The total estimated overhead for next period is $100,485. What is the company’s predetermined overhead rate?
- Penagos Corporation is presently making part Z43 that is used in one of its products. A total of 5,000 units of this part are produced and used every year. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the part at this level of activity: Direct materials. Direct labor Variable overhead Supervisor's salary Depreciation of special equipment Allocated general overhead An outside supplier has offered to produce and sell the part to the company for $20.80 each. If this offer is accepted, the supervisor's salary and all of the variable costs, including direct labor, can be avoided. The special equipment used to make the part was purchased many years ago and has no salvage value or other use. The allocated general overhead represents fixed costs of the entire company. If the outside supplier's offer were accepted, only $4,000 of these allocated general overhead costs would be avoided. If management decides to buy part Z43 from the outside supplier rather than to…Utease Corporation has several production plants nationwide. A newly opened plant in Dubuque produces and sells one product. The plant is treated, for responsibility accounting purposes, as a profit center. The unit standard costs for a production unit, with overhead applied based on direct labor hours, are as follows. Manufacturing costs (per unit based on expected activity of 20,000 units or 44,000 direct labor hours): Direct materials (2.7 pounds at $20) $ 54.00 Direct labor (2.2 hours at $80) 176.00 Variable overhead (2.2 hours at $30) 66.00 Fixed overhead (2.2 hours at $40) 88.00 Standard cost per unit $ 384.00 Budgeted selling and administrative costs: Variable $ 4 per unit Fixed $ 1,800,000 Expected sales activity: 18,000 units at $500 per unit Desired ending inventories: 12% of sales Assume this is the first year of operations for the Dubuque plant. During the year, the company had the following…Waterway is an electronics components manufacturer. Information about the company’s two products follows: AM-2 FM-9 Units produced 20,000 4,000 Direct labor hours required for production 10,000 15,000 Units per batch 4,000 400 Shipping weight per unit 0.50 lbs. 10 lbs. The company incurs $814,000 in overhead per year and has traditionally applied overhead on the basis of direct labor hours. Assume that Waterway has identified three activity cost pools. Pool Cost Cost Driver Assembly $575,000 Direct labor hours Setup 39,000 Number of setups (1 per batch) Packaging 200,000 Weight (i) Given these activity pools and cost drivers, how much overhead should be allocated to each product? (Round per unit rates to 2 decimal places, e.g. 3.54 and final answers to 0 decimal places, e.g. 45,286.) AM-2 FM-9 Total allocated overhead $enter a dollar amount rounded to 0…
- Buren Company manufactures two products, Regular and Supreme. Buren's overhead costs consist of machining, $2,000,000; and assembling, $1,000,000. Information on the two products is: Regular Supreme Direct labor hours 10,000 15,000 Machine hours 10,000 30,000 Number of parts 90,000 160,000 Overhead applied to Supreme using traditional costing using direct labor hours is: A) $860,000. B) $1,200,000. C) $1,800,000. D) $2,140,000.Ross Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: Variable costs per unit: Direct materials $81 Fixed costs per year Direct labor $1,008,000 Fixed manufacturing overhead $2,520,000 Fixed selling and administrative $1,440,000 The company does not have any variable manufacturing overhead costs or variable selling and administrative costs. During its first year of operations, the company produced 36,000 units and sold 30,000 units. There was no ending work-in-process inventory. The company's only product is sold for $251 per unit. 9.1 What is the unit product cost under super-variable costing? 9.2 What is the net operating income under super-variable costing? 9.3 Assume that the company uses a variable costing system that assigns $28 of direct labor cost to each unit that is produced. How much higher or lower is variable costing income compared to that under super-variable costing? 9.4 Assume that the company…Diego Company manufactures one product that is sold for $76 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 58,000 units and sold 54,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 23 Direct labor $ 15 Variable manufacturing overhead $ 3 Variable selling and administrative $ 3 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 1,160,000 Fixed selling and administrative expense $ 640,000 The company sold 40,000 units in the East region and 14,000 units in the West region. It determined that $320,000 of its fixed selling and administrative expense is traceable to the West region, $270,000 is traceable to the East region, and the remaining $50,000 is a common fixed expense. The company will continue to incur the total amount of its fixed manufacturing overhead costs as long as it continues to produce any amount of its…