Consider a shunt DC motor with an armature resistance RA=0.2 ohm and terminal voltage VT = 160 V. The motor rated speed is 1800 RPM. The total field resistance 240 ohm. Assume No armature reaction in this machine. The variation of the armature terminal voltage as a function of the field current is measured under no-load conditions and shown below
Consider a shunt DC motor with an armature resistance RA=0.2 ohm and terminal voltage VT = 160 V. The motor rated speed is 1800 RPM. The total field resistance 240 ohm. Assume No armature reaction in this machine. The variation of the armature terminal voltage as a function of the field current is measured under no-load conditions and shown below
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question
Consider a shunt DC motor with an armature resistance RA=0.2 ohm and terminal voltage VT = 160 V. The motor rated speed is 1800 RPM. The total field resistance 240 ohm. Assume No armature reaction in this machine. The variation of the armature terminal voltage as a function of the field current is measured under no-load conditions and shown below:

Transcribed Image Text:Consider a shunt DC motor with an armature resistance RA=0.2 N and terminal voltage VT = 160 V. The
motor rated speed is 1800 RPM. The total field resistance 240 Q. Assume No armature reaction in this
machine.
The variation of the armature terminal voltage as a function of the field current is measured under no-load
conditions and shown below:
IF (A)
EA (V)
0.0
0.1
0.2
0.3
0.4
0.5
0.6
0.7
0.8
0.9
1.0
30
60
85
102
115
125
132
137
140
141
These values were taken at speed n= 1800 RPM
If the motor is driving a load at an armature current IA= 60 A, its rotational speed is 1517 RPM, with
rotational losses of 848 Watt.
What torque is induced by this motor?
Select one:
O a. Induced Torque = 62 N.m
O b. None
O c. Induced Torque = 56 N.m
O d. Induced Torque = 51 N.m.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,