Consider a coaxial cable as shown in the figure. The cable consists of a solid inner conductor of radius ri == 0.2 cm that is surrounded by a cylindrical tube of inner radius r2 = 0.8 cm and outer radius r3 = 1.7cm. The conductors carry equal and opposite currents I = 1 A but the current density varies linearly with the distance from the center for the inner conductor (j1 = cır) while it is distributed uniformly for the outer conductor. Determine the magnetic field (in units of µT (microtesla)) at a distance r = 1.5 cm from the axis. (Ho = 47 x 10 'N/A? and a = 3.14) Answer:
Consider a coaxial cable as shown in the figure. The cable consists of a solid inner conductor of radius ri == 0.2 cm that is surrounded by a cylindrical tube of inner radius r2 = 0.8 cm and outer radius r3 = 1.7cm. The conductors carry equal and opposite currents I = 1 A but the current density varies linearly with the distance from the center for the inner conductor (j1 = cır) while it is distributed uniformly for the outer conductor. Determine the magnetic field (in units of µT (microtesla)) at a distance r = 1.5 cm from the axis. (Ho = 47 x 10 'N/A? and a = 3.14) Answer:
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Consider a coaxial cable as shown in the figure. The cable consists of a solid inner conductor of radius ri = 0.2 cm that is surrounded by a cylindrical tube of inner radius r2
0.8 cm and outer
radius r3 = 1.7 cm. The conductors carry equal and opposite currents I = 1 A but the current density varies linearly with the distance from the center for the inner conductor (j1 = C1r) while it
is distributed uniformly for the outer conductor. Determine the magnetic field (in units of µT (microtesla)) at a distance r = 1.5 cm from the axis.
(Ho = 4n x 10 7N/A² and a = 3.14)
Answer:
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
