Compton Scattering X-rays of wavelength = 0.142 nm are scattered from a thin carbon (which contains loosely bound electrons). A scattered photon is detected at an angle -64° relative to the initial direction of the photon. Electron mass = 9.11 x 10-31 kg, h = 6.626 x 10-34 J .s, c = 3 x 108 m/s. a) Compton shift = 1.36 ✓ Unit pm b) Change in energy of the photon = 1.46 X c) Kinetic energy of the recoiled electron = Unit Kev Unit Kev d) Angle made by the recoiled electron relative to the initial direction of the photon Unit degree =
Compton Scattering X-rays of wavelength = 0.142 nm are scattered from a thin carbon (which contains loosely bound electrons). A scattered photon is detected at an angle -64° relative to the initial direction of the photon. Electron mass = 9.11 x 10-31 kg, h = 6.626 x 10-34 J .s, c = 3 x 108 m/s. a) Compton shift = 1.36 ✓ Unit pm b) Change in energy of the photon = 1.46 X c) Kinetic energy of the recoiled electron = Unit Kev Unit Kev d) Angle made by the recoiled electron relative to the initial direction of the photon Unit degree =
Related questions
Question
Please solve all parts

Transcribed Image Text:Compton Scattering
X-rays of wavelength λ = 0.142 nm are scattered from a thin carbon (which contains loosely
bound electrons). A scattered photon is detected at an angle -64° relative to the initial direction
of the photon. Electron mass = 9.11 x 10-³1 kg, h = 6.626 x 10-34 J · s, c = 3 x 108 m/s.
a) Compton shift = 1.36
Unit pm
b) Change in energy of the photon 1.46 X
c) Kinetic energy of the recoiled electron =
Unit Kev
Unit KeV
d) Angle made by the recoiled electron relative to the initial direction of the photon =
Unit degree
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 10 images
