6/47 A block of mass mo is placed between the vertical wall and the upper end A of the uniform slender bar 2) of mass m. If the coefficient of static friction is u, be- tween the block and the wall and also between the block and the bar, determine a general expression for the minimum value 6min of the angle 0 for which the block will remain in equilibrium. Evaluate your expression for the conditions µg = 0.5 and (a) = 0.1, mo m (b) = 1, and mo m (c) = 10. mo For each case, state the minimum coefficient of sta- tic friction (ug)B necessary to prevent slippage at B. Ans. (a) 0min = 61.2°, (µ,)B = 1.667 (unusual!) (b) 0min = 45°, (µz)B = 0.667 (c) 0min = 10.30°, (µ̟)B = 0.0952 mo B Problem 6/47
6/47 A block of mass mo is placed between the vertical wall and the upper end A of the uniform slender bar 2) of mass m. If the coefficient of static friction is u, be- tween the block and the wall and also between the block and the bar, determine a general expression for the minimum value 6min of the angle 0 for which the block will remain in equilibrium. Evaluate your expression for the conditions µg = 0.5 and (a) = 0.1, mo m (b) = 1, and mo m (c) = 10. mo For each case, state the minimum coefficient of sta- tic friction (ug)B necessary to prevent slippage at B. Ans. (a) 0min = 61.2°, (µ,)B = 1.667 (unusual!) (b) 0min = 45°, (µz)B = 0.667 (c) 0min = 10.30°, (µ̟)B = 0.0952 mo B Problem 6/47
Related questions
Question

Transcribed Image Text:6/47 A block of mass mo is placed between the vertical
wall and the upper end A of the uniform slender bar
2) of mass m. If the coefficient of static friction is u, be-
tween the block and the wall and also between the
block and the bar, determine a general expression
for the minimum value 6min of the angle 0 for which
the block will remain in equilibrium. Evaluate your
expression for the conditions µg = 0.5 and
(a)
= 0.1,
mo
m
(b)
= 1, and
mo
m
(c)
= 10.
mo
For each case, state the minimum coefficient of sta-
tic friction (ug)B necessary to prevent slippage at B.
Ans. (a) 0min = 61.2°, (µ,)B = 1.667 (unusual!)
(b) 0min = 45°, (µz)B = 0.667
(c) 0min = 10.30°, (µ̟)B = 0.0952
mo
B
Problem 6/47
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 6 steps
