Calculate the osmotic pressure exhibited by a 0.2 mol/L sucrose solution at 37'C. R= 8.314 J/mal.K Ca 515.5 KPa b. 243.6 KPa c. 440.6 KPa d. 400 KPa
Calculate the osmotic pressure exhibited by a 0.2 mol/L sucrose solution at 37'C. R= 8.314 J/mal.K Ca 515.5 KPa b. 243.6 KPa c. 440.6 KPa d. 400 KPa
Related questions
Question
B4

Transcribed Image Text:How tong will it take for a 5 S protein to completely spin to the bottom of a 5 cm centrifuge tube filled with solution when spun at 500,000 g's?
O a. 6.8 hours
O b. 0.02 hours
Oc 5.7 hours
Od 245 hours
Calculate the osmotic pressure exhibited by a 0.2 mol/L sucrose solution at 37'C, R = 8.314 J/mol.K
Ca 515.5 KPa
Ob. 243.6 KPa
Oc. 440,6 KPa
Od. 400 KPa
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
