Calculate the evaporation rate from an open water source, if the net radiation is 300 W/m and the air temperature is 30° C. Assume value of zero for sensible heat, ground heat flux heat stored in water body and advected energy. The density of water at 30° C=996 kg/m² [Hint: Calculate latent heat of vapourisation L by the formula: L = 2501 – 2.37 T (kJ/kg), where T=temperature in °C.]
Calculate the evaporation rate from an open water source, if the net radiation is 300 W/m and the air temperature is 30° C. Assume value of zero for sensible heat, ground heat flux heat stored in water body and advected energy. The density of water at 30° C=996 kg/m² [Hint: Calculate latent heat of vapourisation L by the formula: L = 2501 – 2.37 T (kJ/kg), where T=temperature in °C.]
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
need answer thank you
![Calculate the evaporation rate from an open water source, if the net radiation is 300 W/m?
and the air temperature is 30° C. Assume value of zero for sensible heat, ground heat flux,
heat stored in water body and advected energy. The density of water at 30° C=996 kg/m.
[Hint: Calculate latent heat of vapourisation L by the formula:
L = 2501 – 2.37 T (kJ/kg), where T = temperature in °C.]](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F81deedfe-4038-463b-ab9e-8af09fad250d%2F2e7efa31-680e-4b2f-8699-5b3dba9cf47e%2Fnz9o0dq_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Calculate the evaporation rate from an open water source, if the net radiation is 300 W/m?
and the air temperature is 30° C. Assume value of zero for sensible heat, ground heat flux,
heat stored in water body and advected energy. The density of water at 30° C=996 kg/m.
[Hint: Calculate latent heat of vapourisation L by the formula:
L = 2501 – 2.37 T (kJ/kg), where T = temperature in °C.]
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning