Borques Company produces and sells wooden pallets that are used for moving and stacking materials. The operating costs for the past year were as follows: Variable costs per unit: Direct materials $2.8
Q: Aces inc, a manufacturer of tennis rackets, began operations this year. The company produced 6,200…
A: Under variable costing, only variable manufacturing costs (like Direct materials, Direct Labor,…
Q: Cullumber Company operates a small factory in which it manufactures two products: C and D.…
A: An income statement is a financial report that indicates the revenue and expenses of a business. It…
Q: Scent Fragrance Company manufactures and sells several ranges of perfumes. The Average revenue and…
A: “Since you have posted a question with multiple sub-parts, we will solve the first three sub-parts…
Q: Amarantha Corp. has provided the following data for the current year. Units Produced 2,500 units…
A: Unit product cost means the cost incurred on the making of each unit of product during the…
Q: Parker Plastic, Incorporated, manufactures plastic mats to use with rolling office chairs. Its…
A: Direct material variance is the difference between standard direct material cost for actual…
Q: The following information was collected for the first year of manufacturing for Appliance Apps:…
A: Variable cost of Goods Sold per unit = Direct material + direct labor + variable manufacturing…
Q: Contribution Margin Income Statement Per Unit $ 6.00 For Year Ended December 31 Sales (470,000…
A: The income statement is an important financial record for investors, creditors, and corporate…
Q: The accounting records for Grant Manufacturing Company included the following cost information…
A: Income statement is a financial statement that shows profitability, total revenue and total…
Q: MIUPI companies produce lanyards (Lanyard). The cost of making a unit of product is $ 1.00 for…
A: In case of special order, order should only be accepted if the Special order price is not less than…
Q: The Peterson company incurred the following revenue and costs in the month of May: Sales Revenue…
A: Gross margin represents the percentage of revenue that exceeds the cost of goods sold (COGS). It is…
Q: During Heaton Company's first two years of operations, it reported absorption costing net operating…
A: Product cost refers to the total cost that is required to be incurred by the companies for…
Q: Which of the following is an example of a mixed cost? a.rental costs of $10,000 per month plus…
A: In case of mixed costs there costs compromise of both the variable and fixed cost components
Q: Tiara Corporation manufactures and sells scarfs. Price and cost data for the company are provided…
A: Break even point (BEP): Breakeven is the point where total expenses are equal to total revenue. at…
Q: [The following information applies to the questions displayed below) Barnes Company reports the…
A: The unit product cost comprises variable and fixed manufacturing costs under absorption costing. The…
Q: Can you please solve this question ?
A: Absorption costing includes all costs of production into product costs. It includes all…
Q: Diego Company manufactures one product that is sold for $78 per unit. The following information…
A: Unit product cost under Variable costing includes the product cost that is direct materials, direct…
Q: Parker Plastic, Incorporated, manufactures plastic mats to use with rolling office chairs. Its…
A: Lets understand the basics.Direct labor rate variance is a variance between the rate at which labor…
Q: Barnes Company reports the following for its product for its first year of operations. Direct…
A: Contribution. Margin: "Contribution margin tells you the aggregate amount of revenue available after…
Q: Wind Fall, a manufacturer of leaf blowers, began operations this year. During this year, the company…
A: ABSORPTION COSTINGAbsorption Costing is a Cost Management Accounting method in which all costs…
Q: Skull Company makes snowboards and uses the total cost method in setting product price. Its costs…
A: Cost volume profit analysis is the technique used by management for decision-making. The methods…
Q: Parker Plastic, Incorporated, manufactures plastic mats to use with rolling office chairs. Its…
A: Direct labor variance is the difference between standard direct labor cost for actual production and…
Q: Variable costs
A: Receiving special orders is common in any field. However, the business must analyze various relevant…
Q: MIUPI companies produce lanyards (Lanyard). The cost of making a unit of product is $ 1.00 for…
A: Compute the contribution margin Sales price per unit $5 Less: Variable costs Direct…
Q: Carolina Corporation, which uses throughput costing, began operations at the start of the current…
A: Total cost is the amount of money incurred by the entity on the making and selling of the goods. It…
Q: facturing costs per unit and administrative expenses per unit turing overhead (in total) nd…
A: Contribution margin is the margin of profits of any enterprise which is essentially a function of…
Q: The Heartlake Corporation manufactures and sells toy gyroscopes. The following data is related to…
A: Under variable costing all the fixed expenses are treated as period costs and are charged to the…
Q: Berti Corporation manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given…
A: The overall cost of a manufacturing run is divided by the number of units that are produced to…
Q: Daiso Manufacturing makes a product called Super. The relevant range of operations is between 2,500…
A: The high low method is used to separate the fixed and variable costs from the mixed cost of…
Q: JART manufactures and sells underwater markers. Its contribution margin income statement follows…
A: Incremental sales revenue = 69000 units ×$3 =$207000
Q: The following costs result from the production and sale of 4,850 drum sets manufactured by Tight…
A: VARIABLE COST Variable Cost is a cost that varies with the level of output. variable costs include…
Q: Shock Company manufactures electronic equipment. The following is a summary of its basic cost and…
A: Operating income = Total contribution - Fixed cost
Q: During Heaton Company's first two years of operations, it reported absorption costing net operating…
A: The income statement can be prepared using different methods as variable and absorption costing. The…
Q: Barnes Company reports the following for its product for its first year of operations. Direct…
A: Contribution Margin -Contribution Margin is a profit after deducting variable costs from the sales…
Q: Classify each of the following costs as either variable, fixed, or mixed. Costs are from a…
A: Cost means the amount of money incurred by the entity for daily operations of the business. It could…
Q: The Peterson company incurred the following revenue and costs in the month of May: Sales Revenue S…
A: Gross margin is difference between revenue and cost of goods sold (COGS). It is a profitability…
Q: Aqua Primavera, Inc. has provided the following information for the year: Units produced 6,000…
A: Unit product cost under variable costing is based on direct material , labor and variable overhead.…
Q: Ellie Manufacturing Company produces three products: A, B, and C. The income statement for the most…
A: An income statement is a financial report that indicates the revenue and expenses of a business. It…
Q: Need Answer please
A:
Q: The following are Silver Corporation's unit costs of making and selling an item at a volume of 8,700…
A: Relevant costs' can be defined as any cost relevant to a decision. A matter is relevant if there is…
Q: The following costs result from the production and sale of 1,000 drum sets manufactured by Tight…
A: Income statement: An income statement is one of the financial statements that shows an…
Q: A company reports the following per unit cost information for this year: Direct materials, $3.90,…
A: The contribution margin is calculated as the difference between sales and variable costs. The net…
Step by step
Solved in 4 steps with 6 images
- Hershey Co's adjusted trial balance shows the following (assume normal account balances): Cost of Goods Sold Payroll Expense Interest Revenue Sales Supplies Expense Dividends $75,000 $150,000 $30,000 $400,000 $20,000 $3,000 Once all accounts have been closed, what is the ending Retained Earnings balance (assuming no beginning balance)? Group of answer choices $182,000 $188,000 $185,000 $0A company produced and sold 3,400 units of its only product this year. The sales price is $162 per unit. Fixed costs include overhead of $85,000 per year, and selling and administrative expenses of $68,000 per year. Variable costs per unit follow. Direct materials Direct labor Variable overhead Variable selling and administrative expenses Use variable costing to compute contribution margin. Variable expenses Contribution Margin (Variable Costing) $ 28 per unit $ 30 per unit $5 per unit 34 per unitDuring Heaton Company's first two years of operations, it reported absorption costing net operating income as follows: Sales (@$62 per unit) Cost of goods sold (@ $40 per unit) Gross margin Selling and administrative expenses* Net operating income * $3 per unit variable; $249,000 fixed each year. The company's $40 unit product cost is computed as follows: Units produced Units sold Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead ($330,000 22,000 units) Absorption costing unit product cost Production and cost data for the first two years of operations are: Year 1 Year 2 $ 1,054,000 $ 1,674,000 1,080,000 594,000 330,000 $ 264,000 Year 1 22,000 17,000 Required 1 680,000 374,000 300,000 $ 74,000 Required 2 Required 3 Year 2 22,000 27,000 Required: 1. Using variable costing, what is the unit product cost for both years? 2. What is the variable costing net operating income in Year 1 and in Year 2? 3. Reconcile the absorption costing and the variable…
- Western Trucking operates a fleet of delivery trucks. The fixed expenses to operate the fleet are $70,557 in March and rose to $90,644 in April. It costs Western Trucking $0.61 per mile in variable costs. In March, the delivery trucks were driven a total of 81,549 miles, and in April, they were driven a total of 96,989 miles. Using this information, answer the following: What were the total costs to operate the fleet in March? Round to the nearest whole dollar, no decimals.The section of Waterways that produces controllers for the company provided the following information. Sales for month of February 4,200 Variable manufacturing cost per unit $10.00 Sales price per unit $43.00 Fixed manufacturing overhead cost (per month for controllers) $83,000 Variable selling and administrative expenses per unit $2.90 Fixed selling and administrative expenses (per month for controllers) $13,250 Using this information for the controllers, determine the contribution margin ratio, the degree of operating leverage, the break-even point in dollars, and the margin of safety ratio for Waterways Corporation on this product. Contribution Margin Ratio (Round to 0 decimal places, e.g. 25%.) % Degree of Operating Leverage (Round to 2 decimal places, e.g. 5.25.) Break-even Point in Dollars $ Margin of Safety Ratio (Round to 1 decimal place, e.g. 5.2%.) %Under absorption costing, a company had the following per unit costs when 10,000 units were produced. Direct labor $ 3.80 Direct materials 4.80 Variable overhead 5.80 Total variable cost 14.40 8.60 Fixed overhead ($86,000/10,000 units) Total product cost per unit $23.00 The company sells its product for $75.20 per unit. Due to new regulations, the company must now incur $3.80 per unit of hazardous waste disposal costs and $4,630 per year of fixed hazardous waste disposal costs. Compute the company's break-even point (in units), including hazardous waste disposal costs. Break-even point 1,486 units
- The following information was collected for the first year of manufacturing for Appliance Apps: Direct Materials per Unit $2.50 Direct Labor per Unit $1.50 Variable Manufacturing Overhead per Unit $0.25 Variable Selling and Administration Expenses $1.75 Units Produced 39,000 Units Sold 35,000 Sales Price $12 Fixed Manufacturing Expenses $117,000 Fixed Selling and Administration Expenses $20,000 Question Content Area Prepare an income statement under variable costing method. Appliance AppsIncome Statement $- Select - - Select - $- Select - - Select - $- Select - - Select - - Select - $- Select - Question Content Area Prepare a reconciliation to the income under the absorption method. Appliance AppsReconciliation $- Select - - Select - $- Select -Parker Plastic, Incorporated, manufactures plastic mats to use with rolling office chairs. Its standard cost information for last year follows: Direct materials (plastic) Direct labor Variable manufacturing overhead (based on direct labor hours) Fixed manufacturing overhead ($461,000 +922,000 units) Parker Plastic had the following actual results for the past year: Number of units produced and sold Number of square feet of plastic used Cost of plastic purchased and used Number of labor hours worked Direct labor cost S Variable overhead cost Fixed overhead cost 1,160,000 12,000,000 $ 16,800,000 320,000 $ 3,744,000 $ 1,100,000 $377,000 Standard Quantity 12 square foot 0.3 hour Standard Price (Rate) $ 1.45 per square foot $ 11.90 per hour Standard Unit Cost $ 17.40 3.57 0.3 hour $ 2.30 per hour 0.69 0.50 Required: Calculate Parker Plastic's direct materials price and quantity variances. Note: Do not round intermediate calculations. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for…Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Diego Company manufactures one product that is sold for $71 per unit in two geographic regions-East and West. The following information pertains to the company's first year of operations in which it produced 54,000 units and sold 49,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expense $ 22 $ 12 $3 $5 The company sold 36,000 units in the East region and 13,000 units in the West region. It determined that $280,000 of its fixed selling and administrative expense is traceable to the West region, $230,000 is traceable to the East region, and the remaining $76,000 is a common fixed expense. The company will continue to incur the total amount of its fixed manufacturing overhead costs as long as it continues to produce…
- The following information pertains to the first year of operation for Crystal Cold Coolers Inc.: Number of units produced Number of units sold Unit sales price Direct materials per unit Direct labor per unit Variable manufacturing overhead per unit Fixed manufacturing overhead per unit ($224,000/2,800 units) Total variable selling expenses ($11 per unit sold) Total fixed general and administrative expenses Complete this question by entering your answers in the tabs below. Full Absorption Costing LA LA LA LA LA Variable Costing $ $ $ Required: Prepare Crystal Cold's full absorption costing income statement and variable costing income statement for the year. 2,800 2,400 340 60 45 13 80 $ 26,400 $ 60,000JART manufactures and sells underwater markers. Its contribution margin income statement follows. Contribution Margin Income Statement For Year Ended December 31 Per Unit Annual Total Sales (420,000 units) $ 7.00 $ 2,940,000 Variable costs Direct materials 1.46 613,200 Direct labor 0.44 184,800 Variable overhead 0.70 294,000 Contribution margin 4.40 1,848,000 Fixed costs Fixed overhead 0.30 126,000 Fixed general and administrative 0.25 105,000 Income $ 3.85 $ 1,617,000 A potential customer offers to buy 52,000 units for $3.70 each. These sales would not affect the company’s sales through its normal channels. Details about the special offer follow. Direct materials cost per unit and variable overhead cost per unit would not change. Direct labor cost per unit would be $0.62 because the offer would require overtime pay. Accepting the offer would require incremental fixed general and administrative costs of $5,200. Accepting the offer would require no…Markson Company had the following results of operations for the past year: Contribution margin income statement Per Unit Annual Total Sales (9,000 units) $ 20.00 $ 180,000 Variable costs Direct materials 4.25 38,250 Direct labor 6.00 54,000 Overhead 2.00 18,000 Contribution margin 7.75 69,750 Fixed costs Fixed overhead 4.25 38,250 Income $ 3.50 $ 31,500 A foreign company offers to buy 2,500 units at $14 per unit. In addition to variable manufacturing and administrative costs, selling these units would increase fixed overhead by $2,000 for the purchase of special tools. Markson’s annual productive capacity is 13,500 units. If Markson accepts this additional business, its profits will: