Assume that the |+z) and |−z) states for an electron in a magnetic field are energy eigen- vectors with energies E and 0, respectively, and assume that the electron's state at t = 0 is |y(0)) = = 1+110-14 M Find the probability that we will determine this electron's spin to be in the +x direction at time t
Assume that the |+z) and |−z) states for an electron in a magnetic field are energy eigen- vectors with energies E and 0, respectively, and assume that the electron's state at t = 0 is |y(0)) = = 1+110-14 M Find the probability that we will determine this electron's spin to be in the +x direction at time t
Related questions
Question
100%
![Assume that the \(|+z\rangle\) and \(|-z\rangle\) states for an electron in a magnetic field are energy eigenvectors with energies \(E\) and \(0\), respectively, and assume that the electron’s state at \(t = 0\) is
\[
|\psi(0)\rangle = \begin{bmatrix} \sqrt{\frac{4}{5}} \\ \sqrt{\frac{1}{5}} \end{bmatrix}
\]
Find the probability that we will determine this electron’s spin to be in the \(+x\) direction at time \(t\).](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F5b55a0fb-5dff-4587-97c0-c3ec381e9c7e%2F75f9bb04-3f1a-4e4c-ace5-120a2a64b7ce%2Fq7s89cf_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Assume that the \(|+z\rangle\) and \(|-z\rangle\) states for an electron in a magnetic field are energy eigenvectors with energies \(E\) and \(0\), respectively, and assume that the electron’s state at \(t = 0\) is
\[
|\psi(0)\rangle = \begin{bmatrix} \sqrt{\frac{4}{5}} \\ \sqrt{\frac{1}{5}} \end{bmatrix}
\]
Find the probability that we will determine this electron’s spin to be in the \(+x\) direction at time \(t\).
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
