angle of the reflected ray?

icon
Related questions
Question

5

An EM wave (a ray of light) is incident from air (n, = 1.00) at an incoming angle of 33.5° with respect to
the normal onto a plastic with index of refraction n2 = 1.33. What is the angle of the reflected ray?
24.5°
67°
16.8°
33.5°
Transcribed Image Text:An EM wave (a ray of light) is incident from air (n, = 1.00) at an incoming angle of 33.5° with respect to the normal onto a plastic with index of refraction n2 = 1.33. What is the angle of the reflected ray? 24.5° 67° 16.8° 33.5°
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps with 2 images

Blurred answer