1.6 Show that for the ideal gas, a = T-' and 3 = P-1.
Q: A hotel wants to cover their water heating demand by solar energy. The hotel needs 1500 L· day] of…
A: The thermal energy required to raise the temperature from an initial value to final value is given…
Q: One mole of nickel (6 x 1023 atoms) has a mass of 59 grams, and its density is 8.9 grams per cubic…
A:
Q: Say that the surface of a star has a temperature of 6000 K and an electron density of n = 2.6 x 1019…
A: Find step to step solution in image attached below. Answer = 1.6565 × 10^-4
Q: (a) What is the minimum donor doping required to convert silicon into a conductor based on the…
A: Known quantities: charge of an electron = e resistivity (rho) <10-3 ohm .cm Now, the…
Q: Calculate the thermal speed of an oxygen molecule (N2)
A:
Q: The thermodynamic properties of solid Li are mainly determined by acoustic modes of oscillation for…
A:
Q: For a plasma of temperature T = 16 x 10ª Kelvin and particle density n = 9 × 1024 m-³, the number of…
A:
Q: 3.29. Determine the air kerma rate at a distance of 1.5 m from the point isotropic source 13ªCS with…
A: Air kerma Rate constant = r2AxKa Where Ka is activity and r=1 m as reference point area = A =…
Q: What is the Doppler-broadened linewidth of the vibrational transition at 2308 cm−1 in 1H127I at 400…
A: Vibrational transition = 2308 cm-1 = 230800m-1 total mass of the molecule (Hydrogen Iodide) = 128g…
Q: Given the following set of values, calculate the mean: 9.2, 7.7, 8, 5.8, and 2.2.
A:
Q: If the effective mass of electron in silicon is m = 0.067 mo. Find the mean time between collections…
A: Given, mn*=0.067m0μ=1350cm2/V.s
Q: J J 1.5kg of solid Hibernium is at a temperature of 5°C. Hibernium has a melting point of 60°C, its…
A:
Q: The number of silicon atoms per m3 is 5 × 1028. This is doped simultaneously with 5 × 1022 atoms per…
A:
Q: 10.3. From the differential equation for the thermodynamic potential A(T, V), derive expressions for…
A: The solution is given below


Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

- (a) Consider nodal configuration shown below. (a) Derive the finite-difference equations under steady-state conditions if the boundary is insulated. (b) Find the value of Tmn if you know that Tm, n+1= 12 °C, Tm, n-1 = 8 °C, Tm-1, n = 10 °C, Ax = Ay = 10 mm, and k = W 3 m. k Av m-1.n 1 m, n-1 The side insulateda metal is heated, its atoms vibrate more when about their position in the lattice (a netuons of crossed burs) This Causes them to take up more Space, so the solid metal expands from its original shape. calculate the heat needed to expand a ring made of copper internal diameter of Somm to fit over a Shaft of with an diameter So.05mm. The shaft is measured at a temp 182The density of Si is 2.3 g/cm³. Assume you are making square mc-Si wafers, 15 x 15 cm², 180 µm thick, leading to solar cells of 16% efficiency (assume wafers have 16% efficiency also). Assume 150 µm kerf losses (due to slicing) and sun-- light of 1kW/m². How much power can you generate per kilogram of Si (i.e., what is the kWp for wafers per kilogram of Si ingot)?
- The characteristic vibrational temperature for chlorine (Cl₂) gas is 805 K. Calculate the fraction of chlorine molecules in the first excited vibrational state (v-1) when the temperature is 1610 K.7.7 The measured thermal conductivity of germanium at 300°K is 0.63 W/°K, in a range where acoustic phonon scattering dominates. (a) What fraction of this thermal conductivity is caused by free electrons if the free-electron density is 1017 cm-³ and the electron mobility is 4x 10 cm2/V-sec? (b) What must the concentration of free electrons in germanium at 300°K be in order for the electronic contribution to the thermal conductivity to be equal to the lattice contribution? (c) The thermoelectric power corresponding to (a) is measured to be 0.46 mV/°K. How far below the conduction-band edge does the Fermi level lie?5-1. The electron-neutral collision cross section for 2-eV electrons in He is about 6rab, where ao =0.53 x 10 cm is the radius of the first Bohr orbit of the hydrogen atom. A positive column with no magnetic feld has p = 1 Torr of He (at room temperature) and KT, = 2 eV. %3D (a) Compute the electron diffusion coefficient in m/sec, assuming that o averaged over the velocity distribution is equal to ou for 2-eV electrons.. (b) If the current density along column is 2 kA/m and the plasma density is 10 m, what is the electric field along the colurnn?