A wood block with a density of pb = 750 kg/m³, a length 1 = 45.0 cm and cross-sectional area 95. cm² will float in water (Pw = 1000 kg/m³). If the block is pushed down a small amount from its equilibrium floating position it will experience a restoring force that follows Hooke's Law due to buoyancy. Determine a) the 'spring constant' k for this restoring force, b) the period of the oscillation as it bobs up and down; c) If the initial displacement is 5.5 cm, determine the maximum speed of the block.
A wood block with a density of pb = 750 kg/m³, a length 1 = 45.0 cm and cross-sectional area 95. cm² will float in water (Pw = 1000 kg/m³). If the block is pushed down a small amount from its equilibrium floating position it will experience a restoring force that follows Hooke's Law due to buoyancy. Determine a) the 'spring constant' k for this restoring force, b) the period of the oscillation as it bobs up and down; c) If the initial displacement is 5.5 cm, determine the maximum speed of the block.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:=
1. A wood block with a density of pb 750 kg/m³, a length 1 = 45.0 cm and cross-sectional area 95. cm²
will float in water (Pw = 1000 kg/m³). If the block is pushed down a small amount from its equilibrium
floating position it will experience a restoring force that follows Hooke's Law due to buoyancy. Determine
a) the 'spring constant' k for this restoring force, b) the period of the oscillation as it bobs up and down;
c) If the initial displacement is 5.5 cm, determine the maximum speed of the block.
Ignore friction and any waves generated by the block.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps with 2 images
