A particle of charge q = -8µC moves with a velocity v₁ = 5.1×105 m/s at an angle 0 = 35° from the positive y-axis in the positive yz-plane (see figure a). A uniform magnetic field B₁ is in the positive z-direction and it exerts a force П₁ with a magnitude of 0.25 N on the charge. Ꮓ X B₁ v1 Ꮎ y a) The x-component of the velocity v₁ is: 0 b) The y-component of the velocity ₁ is about: 418,000 c) The z-component of the velocity ₁ is about: 292,400 m/s m/s m/s d) The x-, y-, and z-components of the magnetic field vector В₁ are, respectively: [Select] e) The direction of the force ₁ is [Select] f) The angle between the force F₁ and the field B₁is: [Select] g) The magnitude of the magnetic field B₁ is about: [Select] T 0 The same charge q = -8µC now moves with a velocity v2 = 9.1×105 m/s along the positive x-axis in the magnetic field B₂ = (0.06 T) Â (see figure b). h) The magnitude of a force F₂ that В₂ exerts on the charge is about: [Select] N
A particle of charge q = -8µC moves with a velocity v₁ = 5.1×105 m/s at an angle 0 = 35° from the positive y-axis in the positive yz-plane (see figure a). A uniform magnetic field B₁ is in the positive z-direction and it exerts a force П₁ with a magnitude of 0.25 N on the charge. Ꮓ X B₁ v1 Ꮎ y a) The x-component of the velocity v₁ is: 0 b) The y-component of the velocity ₁ is about: 418,000 c) The z-component of the velocity ₁ is about: 292,400 m/s m/s m/s d) The x-, y-, and z-components of the magnetic field vector В₁ are, respectively: [Select] e) The direction of the force ₁ is [Select] f) The angle between the force F₁ and the field B₁is: [Select] g) The magnitude of the magnetic field B₁ is about: [Select] T 0 The same charge q = -8µC now moves with a velocity v2 = 9.1×105 m/s along the positive x-axis in the magnetic field B₂ = (0.06 T) Â (see figure b). h) The magnitude of a force F₂ that В₂ exerts on the charge is about: [Select] N
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
5th Edition
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Chapter22: Magnetic Forces And Magnetic Fields
Section: Chapter Questions
Problem 63P
Related questions
Question
![A particle of charge q = -8µC moves with a velocity v₁ = 5.1×105 m/s at an angle 0 = 35°
from the positive y-axis in the positive yz-plane (see figure a). A uniform magnetic field B₁ is
in the positive z-direction and it exerts a force П₁ with a magnitude of 0.25 N on the charge.
Ꮓ
X
B₁
v1
Ꮎ
y
a) The x-component of the velocity v₁ is:
0
b) The y-component of the velocity ₁ is about: 418,000
c) The z-component of the velocity ₁ is about: 292,400
m/s
m/s
m/s
d) The x-, y-, and z-components of the magnetic field vector В₁ are, respectively:
[Select]
e) The direction of the force ₁ is [Select]
f) The angle between the force F₁ and the field B₁is: [Select]
g) The magnitude of the magnetic field B₁ is about: [Select]
T
0
The same charge q = -8µC now moves with a velocity v2 = 9.1×105 m/s along the positive
x-axis in the magnetic field B₂ = (0.06 T) Â (see figure b).
h) The magnitude of a force F₂ that В₂ exerts on the charge is about:
[Select]
N](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fb2b37293-2f64-4d9c-963c-90f6e8407c98%2Fbebd20f2-7c59-4227-b14a-0c0a4e0edfb6%2F4rysr_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:A particle of charge q = -8µC moves with a velocity v₁ = 5.1×105 m/s at an angle 0 = 35°
from the positive y-axis in the positive yz-plane (see figure a). A uniform magnetic field B₁ is
in the positive z-direction and it exerts a force П₁ with a magnitude of 0.25 N on the charge.
Ꮓ
X
B₁
v1
Ꮎ
y
a) The x-component of the velocity v₁ is:
0
b) The y-component of the velocity ₁ is about: 418,000
c) The z-component of the velocity ₁ is about: 292,400
m/s
m/s
m/s
d) The x-, y-, and z-components of the magnetic field vector В₁ are, respectively:
[Select]
e) The direction of the force ₁ is [Select]
f) The angle between the force F₁ and the field B₁is: [Select]
g) The magnitude of the magnetic field B₁ is about: [Select]
T
0
The same charge q = -8µC now moves with a velocity v2 = 9.1×105 m/s along the positive
x-axis in the magnetic field B₂ = (0.06 T) Â (see figure b).
h) The magnitude of a force F₂ that В₂ exerts on the charge is about:
[Select]
N
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:
9781133104261
Author:
Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:
Cengage Learning

College Physics
Physics
ISBN:
9781305952300
Author:
Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:
Cengage Learning

College Physics
Physics
ISBN:
9781285737027
Author:
Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:
Cengage Learning

Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:
9781133104261
Author:
Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:
Cengage Learning

College Physics
Physics
ISBN:
9781305952300
Author:
Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:
Cengage Learning

College Physics
Physics
ISBN:
9781285737027
Author:
Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:
Cengage Learning


Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:
9781337553278
Author:
Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:
Cengage Learning

Physics for Scientists and Engineers with Modern …
Physics
ISBN:
9781337553292
Author:
Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:
Cengage Learning