a) Calculate the maximum flux the liquid water can have ( η = 0.891 cP and ρ = 0.998 g/mL a 20 ºC) when flowing through a 2 mm diameter tube, in the laminar regime. b) If the pressure when entering the tube is 1 bar, how many meters will it need for the pressure to decrease a 10%? Data: dina/cm3 = 10 Pa/m; 1 bar = 105 Pa. Results: 2.81 cm3/s, 1.57 m
a) Calculate the maximum flux the liquid water can have ( η = 0.891 cP and ρ = 0.998 g/mL a 20 ºC) when flowing through a 2 mm diameter tube, in the laminar regime. b) If the pressure when entering the tube is 1 bar, how many meters will it need for the pressure to decrease a 10%? Data: dina/cm3 = 10 Pa/m; 1 bar = 105 Pa. Results: 2.81 cm3/s, 1.57 m
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question
a) Calculate the maximum flux the liquid water can have ( η = 0.891 cP and ρ = 0.998 g/mL a 20 ºC) when flowing through a 2 mm diameter tube, in the laminar regime.
b) If the pressure when entering the tube is 1 bar, how many meters will it need for the pressure to decrease a 10%? Data: dina/cm3 = 10 Pa/m; 1 bar = 105 Pa.
Results: 2.81 cm3/s, 1.57 m

Transcribed Image Text:a) Calculate the maximum flux the liquid water can have ( ŋ = 0.891 cP and p = 0.998 g/
La 20 °C) when flowing through a 2 mm diameter tube, in the laminar regime.
If the pressure when entering the tube is 1 bar, how many meters will it need for the
essure to decrease a 10%? Data: dina/cm³ = 10 Pa/m; 1 bar= 105 Pa.
%3D
esults: 2.81 cm³/s, 1.57 m
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, mechanical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY