4. The table below contains information on three techniques for producing soup. Assume the selling price of the soup is $4 per bowl and all techniques produce 5 bowls of soup Resource Labor Land Capital Entrepreneurail ability Total cost to make 5 bowls of soup $2 2533 $1 $3 $4 Units of Resouce Technique 1 Units 3 2 2 1 Cost $6 $2 $6 54 $18 Technique 2 Units Cost 3 3 2 1 $6 $3 $6 $4 $19 Technique 3 Units 4 5 1 1 Cost 58 $5 $4 $20 a. What technique would you want to use to produce soup? Why? b. How would a price change to $3 per bowl of soup change the firm's soup production. c. Suppose the price of soup is $4.00 again but all resources are now $1 per unit. Which is now the least profitable technique? |

ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
14th Edition
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:NEWNAN
Chapter1: Making Economics Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1QTC
icon
Related questions
Question
4. The table below contains information on three techniques for producing soup. Assume the
selling price of the soup is $4 per bowl and all techniques produce 5 bowls of soup
Resource
Labor
Land
Capital
Entrepreneurail ability
Total cost to make 5 bowls of soup
$2
$1
$3
$4
Units of Resouce
Technique 1
Units
3
2
2
1
Cost
$6
$2
$6
54
$18
Technique 2
Units
3
321
Cost
$6
$3
$6
$4
$19
Technique 3
Units
4
INH1
Cost
58.
$5
$3
$4
$20
a. What technique would you want to use to produce soup? Why?
b. How would a price change to $3 per bowl of soup change the firm's soup production.
c Suppose the price of soup is $4.00 again but all resources are now $1 per unit. Which
is now the least profitable technique?
Transcribed Image Text:4. The table below contains information on three techniques for producing soup. Assume the selling price of the soup is $4 per bowl and all techniques produce 5 bowls of soup Resource Labor Land Capital Entrepreneurail ability Total cost to make 5 bowls of soup $2 $1 $3 $4 Units of Resouce Technique 1 Units 3 2 2 1 Cost $6 $2 $6 54 $18 Technique 2 Units 3 321 Cost $6 $3 $6 $4 $19 Technique 3 Units 4 INH1 Cost 58. $5 $3 $4 $20 a. What technique would you want to use to produce soup? Why? b. How would a price change to $3 per bowl of soup change the firm's soup production. c Suppose the price of soup is $4.00 again but all resources are now $1 per unit. Which is now the least profitable technique?
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 5 steps with 1 images

Blurred answer
Knowledge Booster
Allocative efficiency
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, economics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
Recommended textbooks for you
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:
9780190931919
Author:
NEWNAN
Publisher:
Oxford University Press
Principles of Economics (12th Edition)
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:
9780134078779
Author:
Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:
PEARSON
Engineering Economy (17th Edition)
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:
9780134870069
Author:
William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:
PEARSON
Principles of Economics (MindTap Course List)
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:
9781305585126
Author:
N. Gregory Mankiw
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:
9781337106665
Author:
Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-…
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-…
Economics
ISBN:
9781259290619
Author:
Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:
McGraw-Hill Education