Type your homework assignments. Show necessary reasoning and calculations that lead to your answers. 1. Consider the following cost information for a pizzeria: Quantity Total cost Variable Cost 0 dozen pizzas $300 SO 1 350 50 2 390 190 3 420 4 450 5 490 6 540 a. 120 150 190 240 How much is the pizzeria’s fixed cost? b. I) Calculate the marginal cost per dozen pizzas using the information on total cost. II) Also, calculate the marginal cost per dozen pizzas using the information on variable cost. What is the relationship between these sets of numbers? Comment. Quantity Total cost Variable Cost MC (IMC (II) 0 dozen $300 SO 1 350 50 2 390 90 3 420 120 14 450 150 5 490 190 6 540 240
Type your homework assignments. Show necessary reasoning and calculations that lead to your answers. 1. Consider the following cost information for a pizzeria: Quantity Total cost Variable Cost 0 dozen pizzas $300 SO 1 350 50 2 390 190 3 420 4 450 5 490 6 540 a. 120 150 190 240 How much is the pizzeria’s fixed cost? b. I) Calculate the marginal cost per dozen pizzas using the information on total cost. II) Also, calculate the marginal cost per dozen pizzas using the information on variable cost. What is the relationship between these sets of numbers? Comment. Quantity Total cost Variable Cost MC (IMC (II) 0 dozen $300 SO 1 350 50 2 390 90 3 420 120 14 450 150 5 490 190 6 540 240
Chapter1: Making Economics Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1QTC
Related questions
Question
![Type your homework assignments. Show necessary
reasoning and calculations that lead to your answers.
1. Consider the following cost information for a pizzeria:
Quantity
0 dozen pizzas $300
1
350
2
390
3
420
14
450
5
490
6
540
a.
Total cost Variable Cost
SO
50
90
120
150
190
240
How much is the pizzeria’s fixed cost?
b. I) Calculate the marginal cost per dozen pizzas using
the information on total cost. II) Also, calculate the
marginal cost per dozen pizzas using the information
on variable cost. What is the relationship between
these sets of numbers? Comment.
Quantity Total cost Variable Cost MC (I) MC (II)
0 dozen $300 $0
1
350
50
2
390
90
3
420
120
4
450
150
15
490
190
540
240
2. You are thinking about setting up a lemonade stand. The
stand itself costs $200. The ingredients for each cup of
lemonade cost $0.50.
a. How much is your fixed cost of doing business? How
much is your variable cost per cup?](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F18574973-f25e-4ab8-b7d6-6007b5b87fc4%2Ff8e16ef3-3e36-4b37-8426-ae2115db6c47%2F513y8em_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Type your homework assignments. Show necessary
reasoning and calculations that lead to your answers.
1. Consider the following cost information for a pizzeria:
Quantity
0 dozen pizzas $300
1
350
2
390
3
420
14
450
5
490
6
540
a.
Total cost Variable Cost
SO
50
90
120
150
190
240
How much is the pizzeria’s fixed cost?
b. I) Calculate the marginal cost per dozen pizzas using
the information on total cost. II) Also, calculate the
marginal cost per dozen pizzas using the information
on variable cost. What is the relationship between
these sets of numbers? Comment.
Quantity Total cost Variable Cost MC (I) MC (II)
0 dozen $300 $0
1
350
50
2
390
90
3
420
120
4
450
150
15
490
190
540
240
2. You are thinking about setting up a lemonade stand. The
stand itself costs $200. The ingredients for each cup of
lemonade cost $0.50.
a. How much is your fixed cost of doing business? How
much is your variable cost per cup?
![2. You are thinking about setting up a lemonade stand. The
stand itself costs $200. The ingredients for each cup of
lemonade cost $0.50.
a. How much is your fixed cost of doing business? How
much is your variable cost per cup?
b. Construct a table showing your total cost, average total
cost, and marginal cost for output levels varying from
0 to 10 gallons. (Hint: There are 16 cups in a gallon)](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F18574973-f25e-4ab8-b7d6-6007b5b87fc4%2Ff8e16ef3-3e36-4b37-8426-ae2115db6c47%2Fctai9z8_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:2. You are thinking about setting up a lemonade stand. The
stand itself costs $200. The ingredients for each cup of
lemonade cost $0.50.
a. How much is your fixed cost of doing business? How
much is your variable cost per cup?
b. Construct a table showing your total cost, average total
cost, and marginal cost for output levels varying from
0 to 10 gallons. (Hint: There are 16 cups in a gallon)
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, economics and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you
![ENGR.ECONOMIC ANALYSIS](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9780190931919/9780190931919_smallCoverImage.gif)
![Principles of Economics (12th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134078779/9780134078779_smallCoverImage.gif)
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:
9780134078779
Author:
Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:
PEARSON
![Engineering Economy (17th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134870069/9780134870069_smallCoverImage.gif)
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:
9780134870069
Author:
William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:
PEARSON
![ENGR.ECONOMIC ANALYSIS](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9780190931919/9780190931919_smallCoverImage.gif)
![Principles of Economics (12th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134078779/9780134078779_smallCoverImage.gif)
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:
9780134078779
Author:
Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:
PEARSON
![Engineering Economy (17th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134870069/9780134870069_smallCoverImage.gif)
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:
9780134870069
Author:
William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:
PEARSON
![Principles of Economics (MindTap Course List)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305585126/9781305585126_smallCoverImage.gif)
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:
9781305585126
Author:
N. Gregory Mankiw
Publisher:
Cengage Learning
![Managerial Economics: A Problem Solving Approach](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337106665/9781337106665_smallCoverImage.gif)
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:
9781337106665
Author:
Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:
Cengage Learning
![Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259290619/9781259290619_smallCoverImage.gif)
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-…
Economics
ISBN:
9781259290619
Author:
Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:
McGraw-Hill Education