22. A woman with a weight of wt = 140 lbs bench steps for t= 90 seconds at a cadence c = 17 steps/min. The height of the step is h = 25 cm. a) How much mechanical work was performed by the woman? b) What was her power output? c) Assuming an efficiency of EFF = 20%, how many kcal will she burn?
22. A woman with a weight of wt = 140 lbs bench steps for t= 90 seconds at a cadence c = 17 steps/min. The height of the step is h = 25 cm. a) How much mechanical work was performed by the woman? b) What was her power output? c) Assuming an efficiency of EFF = 20%, how many kcal will she burn?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:22. A woman with a weight of wt = 140 lbs bench steps for t= 90 seconds at a cadence c =
17 steps/min. The height of the step is h = 25 cm.
a)
How much mechanical work was performed by the woman?
b) What was her power output?
c)
Assuming an efficiency of EFF = 20%, how many kcal will she burn?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 6 images
