12.47 A diffuse, opaque surface at 700 K has spectral emis- sivities of ε = 0 for 0 ≤3 μm, ε = 0.5 for 3 μm <≤10 μm, and ε = 0.9 for 10 μm << ∞. A radiant flux of 1000 W/m², which is uniformly dis- tributed between 1 and 6 μm, is incident on the sur- face at an angle of 30° relative to the surface normal. q" = 1000 W/m² 30% L= 1 m (wri.w/M), b 200 1 6 λ (μη) Calculate the total radiant power from a 10-4 m² area of the surface that reaches a radiation detector posi- tioned along the normal to the area. The aperture of the detector is 105 m², and its distance from the sur- face is 1 m.
12.47 A diffuse, opaque surface at 700 K has spectral emis- sivities of ε = 0 for 0 ≤3 μm, ε = 0.5 for 3 μm <≤10 μm, and ε = 0.9 for 10 μm << ∞. A radiant flux of 1000 W/m², which is uniformly dis- tributed between 1 and 6 μm, is incident on the sur- face at an angle of 30° relative to the surface normal. q" = 1000 W/m² 30% L= 1 m (wri.w/M), b 200 1 6 λ (μη) Calculate the total radiant power from a 10-4 m² area of the surface that reaches a radiation detector posi- tioned along the normal to the area. The aperture of the detector is 105 m², and its distance from the sur- face is 1 m.
Principles of Heat Transfer (Activate Learning with these NEW titles from Engineering!)
8th Edition
ISBN:9781305387102
Author:Kreith, Frank; Manglik, Raj M.
Publisher:Kreith, Frank; Manglik, Raj M.
Chapter1: Basic Modes Of Heat Transfer
Section: Chapter Questions
Problem 1.26P: 1.26 Repeat Problem 1.25 but assume that the surface of the storage vessel has an absorbance (equal...
Related questions
Question
How to solve this?

Transcribed Image Text:12.47 A diffuse, opaque surface at 700 K has spectral emis-
sivities of ε = 0 for 0 ≤3 μm, ε = 0.5 for
3 μm <≤10 μm, and ε = 0.9 for 10 μm << ∞.
A radiant flux of 1000 W/m², which is uniformly dis-
tributed between 1 and 6 μm, is incident on the sur-
face at an angle of 30° relative to the surface normal.
q" = 1000 W/m²
30%
L= 1 m
(wri.w/M), b
200
1
6
λ (μη)
Calculate the total radiant power from a 10-4 m² area
of the surface that reaches a radiation detector posi-
tioned along the normal to the area. The aperture of
the detector is 105 m², and its distance from the sur-
face is 1 m.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Recommended textbooks for you

Principles of Heat Transfer (Activate Learning wi…
Mechanical Engineering
ISBN:
9781305387102
Author:
Kreith, Frank; Manglik, Raj M.
Publisher:
Cengage Learning

Principles of Heat Transfer (Activate Learning wi…
Mechanical Engineering
ISBN:
9781305387102
Author:
Kreith, Frank; Manglik, Raj M.
Publisher:
Cengage Learning