1 2 Marigold produces four kinds of ice cream from a single process. The total joint costs of $72,400 resulted from 3,300 gallons of vanilla, 2,800 gallons of strawberry, 2,100 gallons of chocolate, and 1,100 gallons of Neapolitan ice cream. Marigold sells the vanilla ice cream for $3.00 a gallon, and the other three flavours are sold for $3.50 per gallon. How much of the joint cost will be allocated to each product, if the sales value at split-off method is used? Davis Company produces a common machine component for industrial equipment in three departments: molding, grinding, and finishing. The following data are available for November: Molding Grinding Finishing Direct materials $143,300 $15,700 $10,200 Direct labor 13,600 34,200 22,800 19,400 Applied overhead 17,000 135,900 During November, 8,800 components were completed. There is no beginning or ending WIP in any department. Required: 1. Prepare a schedule showing, for each department, the cost of direct materials, direct labor, applied overhead, product transferred in from a prior department, and total manufacturing cost. 2. Calculate the unit cost.
1 2 Marigold produces four kinds of ice cream from a single process. The total joint costs of $72,400 resulted from 3,300 gallons of vanilla, 2,800 gallons of strawberry, 2,100 gallons of chocolate, and 1,100 gallons of Neapolitan ice cream. Marigold sells the vanilla ice cream for $3.00 a gallon, and the other three flavours are sold for $3.50 per gallon. How much of the joint cost will be allocated to each product, if the sales value at split-off method is used? Davis Company produces a common machine component for industrial equipment in three departments: molding, grinding, and finishing. The following data are available for November: Molding Grinding Finishing Direct materials $143,300 $15,700 $10,200 Direct labor 13,600 34,200 22,800 19,400 Applied overhead 17,000 135,900 During November, 8,800 components were completed. There is no beginning or ending WIP in any department. Required: 1. Prepare a schedule showing, for each department, the cost of direct materials, direct labor, applied overhead, product transferred in from a prior department, and total manufacturing cost. 2. Calculate the unit cost.
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter11: Strategic Cost Management
Section: Chapter Questions
Problem 21E: This year, Hassell Company will ship 4,000,000 pounds of chocolates to customers with total...
Related questions
Question
provide correct answer pls
![1
2
Marigold produces four kinds of ice cream from a single process. The total
joint costs of $72,400 resulted from 3,300 gallons of vanilla, 2,800 gallons of
strawberry, 2,100 gallons of chocolate, and 1,100 gallons of Neapolitan ice
cream. Marigold sells the vanilla ice cream for $3.00 a gallon, and the other
three flavours are sold for $3.50 per gallon.
How much of the joint cost will be allocated to each product, if the sales
value at split-off method is used?
Davis Company produces a common machine component for industrial
equipment in three departments: molding, grinding, and finishing. The
following data are available for November:
Molding Grinding Finishing
Direct materials
$143,300 $15,700 $10,200
Direct labor
13,600 34,200 22,800
19,400
Applied overhead 17,000 135,900
During November, 8,800 components were completed. There is no
beginning or ending WIP in any department.
Required:
1. Prepare a schedule showing, for each department, the cost of direct
materials, direct labor, applied overhead, product transferred in from a prior
department, and total manufacturing cost.
2. Calculate the unit cost.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F37da49bb-e90a-490a-926b-1813af0eefc9%2Fad978bc7-9ecc-49c9-8efb-a3b0562390e4%2Fa6mt45k_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:1
2
Marigold produces four kinds of ice cream from a single process. The total
joint costs of $72,400 resulted from 3,300 gallons of vanilla, 2,800 gallons of
strawberry, 2,100 gallons of chocolate, and 1,100 gallons of Neapolitan ice
cream. Marigold sells the vanilla ice cream for $3.00 a gallon, and the other
three flavours are sold for $3.50 per gallon.
How much of the joint cost will be allocated to each product, if the sales
value at split-off method is used?
Davis Company produces a common machine component for industrial
equipment in three departments: molding, grinding, and finishing. The
following data are available for November:
Molding Grinding Finishing
Direct materials
$143,300 $15,700 $10,200
Direct labor
13,600 34,200 22,800
19,400
Applied overhead 17,000 135,900
During November, 8,800 components were completed. There is no
beginning or ending WIP in any department.
Required:
1. Prepare a schedule showing, for each department, the cost of direct
materials, direct labor, applied overhead, product transferred in from a prior
department, and total manufacturing cost.
2. Calculate the unit cost.
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Recommended textbooks for you
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning