. A plane sound wave in air of 120 Hz has a peak acoustic pressure of 1.8 Pa. Determine the (i) peak particle displacement amplitude; and (ii) peak particle acceleration amplitude. Given: Temperature = 23°C Universal gas constant 8.314 J/mol K Molar mass = 28.97 g/mol Ambient pressure of air 101.325 x 10' Pa Speed of sound c = 331.3x1+ T , where Tis temperature (°C). 273.15
. A plane sound wave in air of 120 Hz has a peak acoustic pressure of 1.8 Pa. Determine the (i) peak particle displacement amplitude; and (ii) peak particle acceleration amplitude. Given: Temperature = 23°C Universal gas constant 8.314 J/mol K Molar mass = 28.97 g/mol Ambient pressure of air 101.325 x 10' Pa Speed of sound c = 331.3x1+ T , where Tis temperature (°C). 273.15
Related questions
Question

Transcribed Image Text:7. A plane sound wave in air of 120 Hz has a peak acoustic pressure of 1.8 Pa. Determine the
(i) peak particle displacement amplitude; and
(ii) peak particle acceleration amplitude.
Given:
Temperature = 23°C
Universal gas constant 8.314 J/mol K
Molar mass = 28.97 g/mol
Ambient pressure of air 101.325 x 10 Pa
Speed of sound c 331.3x1+
273.15
T
, where Tis temperature (°C).
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps with 5 images
