Leveling Homework Dorre

pdf

School

Kennesaw State University *

*We aren’t endorsed by this school

Course

3170

Subject

Physics

Date

Apr 3, 2024

Type

pdf

Pages

4

Uploaded by ChancellorKudu4134

Report
Abdirauf Dorre DATE: 1/14/2024 1 Given the following, what is the change in elevation between the two points? Vertical angle - 3°30’ Slope distance - 300.00’ HI = 5.25 HT = 6.00 Calculate the vertical component ( V ) using trigonometric law: v=SD *SIN(0) V=300*SIN((3°30′) V=18.314 ft Calculate the change in elevation: Change in Elevation=HI+V−HT Change in Elevation=5.25+18.314−6 Change in Elevation=17.564 ft 1A The change in elevation between the two points is 17.564FT 2 1. Given the following, what is the change in elevation between the two points? Zenith angle - 97°20’ Slope distance - 300.00’ HI = 5.25 HT = 6.00 From figure 0= 97°20’ From Geometry of the figure X=300×Sin 97°20’ X=38.2925ft From the geometry of figure EB=EA+5.25−X−6 Where EA is elevation at A and EB is elevation at B Therefore change in elevation will be EA−EB=X+6−5.25 ΔH=38.2925+6−5.25 ΔH=39.0425ft 2A Change in elevation wil be ΔH=39.0425ft 3 Given a BS distance of 100 feet with a rod reading of 3.125 and a FS distance of 300 feet with a rod reading of 5.345, what is the correct change in elevation if curvature and refraction is taken into account ind correct rod reading Correct Rod-1 reading is H1=3.125−0.574(1005/280)2 = 3.1248 ft Correct Rod-2 reading is H2=5.345−0.574(3005/280)2 = 5.3431 ft H = H2 - H1
2.2183
3A = 2.2183 ft 4 Reduce the following notes and determine error of closure BS HI FS Elevation Remarks BS FS H.I ELEVATION REMARK 2.25 1152.17 1149.92 BM 3.58 5.99 1149.76 1146.18 12.56 4.66 1157.66 1145.1 5.68 10.66 1152.68 1147 4.55 9.88 1147.35 1142.8 10.15 2.33 1155.17 1145.02 1.02 1.66 1154.53 1153.51 4.59 1149.94 BM EBS FS 39.79 39.77 CHECK BS-F.S=LAST R.L-FIRST 39.79-39.77= 1149.94-1149.92 0.02 0.02 4A . Error in closure = 0.02
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
5 Reduce the following notes and determine error of closure BS HI FS Elevation Remarks BS HI FS ELEVATION Remarks 5.66 102.68+5.66=1208.34 1202.68 BM 1 10.33 1207.12+10.33=1217.45 1.22 5.66-1.22+1202.68=1207.12 11.58 1215.01+11.58=1226.59 2.44 10.33-2.44+1207.12=1215.01 6.99 1223.77+6.99=1230.76 2.82 11.58-2.82+1215.01=1223.77 4.23 1225.1+4.23=1229.33 5.66 6.99-5.66+1223.77=1225.1 1.67 1223.34+1.67=1225.01 5.99 4.23-5.99+1225.1=1223.34 8.99 1221.43+8.99=1230.42 3.58 1.67-3.58+1223.34=1221.43 BS 4.55 8.99-4.55+1221.43=1225.87 BM 2 49.45 FS 26.26 BM 2 Published elevation = 1225.90 BS-FS 23.19 BM2-BM2P 1225.87-1225.90 -0.03 5A Error of closure is -0.03 6 Reduce the following notes and determine error of closure BS HI IFS FS ELEVATIONS Remarks 7.82 100+7.82=107.82 100 BM 101 3.25 7.82-3.25+100=104.57 0+00 4.66 3.25-4.66+104.57=103.16 0+25 5.12 4.66-5.12+103.16=102.7 0+50 6.78 5.12-6.78+102.7=101.04 1+00 6.72 6.78-6.72+101.04=101.1 1+25 3.65 6.72-3.65+101.1=104.17 1+50 2.22 3.65-2.22+104.17=105.6 1+75 5.15 106.77+5.15=111.92 1.05 2.22-1.05+105.6=106.77 5.2 5.15-5.2+106.77=106.72 0+00 25 LT 8.92 5.2-8.92+106.72=103 0+25 25 LT 7.66 8.92-7.66+103=104.26 0+50 25 LT 12.5 7.66-12.5+104.26=99.42 0+75 25 LT 5.66 12.5-5.66+99.42=106.26 1+00 25 LT 6.7 5.66-6.7+106.26=105.22 BM 101 BS FS 12.97 7.75 BS-FS 5.22 6A Error of closure is 5.22