bottle jack

pdf

School

Centennial College *

*We aren’t endorsed by this school

Course

226

Subject

Mechanical Engineering

Date

Apr 3, 2024

Type

pdf

Pages

3

Uploaded by BailiffCaribou4171

Report
To experiment Bottle Jack Abstract: e By using pascal's law, how Pascal’'s Law works and determine what a bottle jack's key components are. Objectives: e To be able to comprehend the Bottle Jack's design and operation. Equipment List: Handle Lift Piston Handle Pumping Piston Inlet and Outlet check valve Lowering Valve Pivot pin NOoO O WN -~ Diagram: Lift Piston e Maximum Lift Sof@y an¢e< O /(59/ / Reservoir Pumping Piston —— 1 RN \\\\ I \ \ 2 Inlet Check Valve 7 Lowering Valve G Outlet Check Valve Downloaded by Tony Thomas (tonyvattoly1@gmail.com)
Data and Calculations ©NO Ok W 9. . The maximum lift of the jack in Ibs = 24000 Ibs or 12 tons The system pressure required to produce maximum lift P =F/A =24000/ ((1.1690)°x0.7854)) = 2.24 psi The bore of lift cylinder d; = 1.690 In The stroke of the lift cylinder S. = 8.25 In The volume of lift cylinder V, = Area x Length =2.24 x 8.25 = 18.48 In® The bore of the pump cylinder d; = 0.47 In The stroke of the pump cylinder Sp = 1.7 In The volume of pump cylinder V, = Area x Length = (0.47%x0.7854) x 1.7 = 0.2941 In? The arm distance from the pivot to the pumping piston lr = 1.1 In 10. The hydraulic amplification factor Ay = Area of lift piston / Area of pumping piston = 2.24/0.173 = 12.94 11. The mechanical amplification factor Ay = Lever length / Pivot point distance = 20/1.1 = 18.18 12. The number of strokes to achieve the maximum lift stroke = 81 13. Calculate the maximum lifting load [lbs.] using hand force (50 Ibs.) with and without the mechanical lever Without lever : For pumping piston F= 50 Ibs, A= 0.47%x 0.7854 = 0.173 In? P=F/A = 50/0.17 = 294.11 psi Maximum lifting load (lift cylinder): F = P x A =294.11 x 2.24 = 658.80 Ibs With lever : For pumping piston F= 50 x Mechanical amplification factor = 50 x 18.18 = 909 Ibs, A=0.47°x0.7854=0.17 In® P=F/A = 909/0.17 = 5347.05 psi Maximum lifting load (lift cylinder): F = P x A=5347.05 x 2.24 = 11977.39 Ibs Question & Answer :- 1 : What device limits the cylinder extension? Ans : The cylinder extension is limited by a groove called Maximum lift safety. 2 : What device allows cylinder retraction? Ans : The cylinder can retract according to a lowering valve. 3 : Where is the reservoir? Ans : The lifting cylinder is guarded by a reservoir. 4 : What methods are used to cylinder and piston sealing? Ans : For cylinder and piston sealing, a 'O-ring' is necessary. 5 : Does the system have a relief valve? Explain. o studocy Downloaded by Tony Thomas (tonyvattoly1@gmail.com)
Ans : The "Maximum lift safety” groove serves as a safety control. This security measure will discharge the oil back into the reservoir if the fluid level rises above the set point. CONCLUSION :- The bottle jack's design and purpose were clearly understood once the experiment was completed. In addition, the quantitative method of the bottle jack was explored. Downloaded by Tony Thomas (tonyvattoly1@gmail.com)
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help