Describe a time when you had to choose between purchasing two similar items or two different

docx

School

Purdue Global University *

*We aren’t endorsed by this school

Course

MISC

Subject

Mathematics

Date

Apr 3, 2024

Type

docx

Pages

1

Uploaded by MagistrateGalaxy14026

Report
Describe a time when you had to choose between purchasing two similar items or two different-sized packages of a product. A time when I must choose between purchasing two similar items or two different-sized packages of a product is whenever I am buying laundry detergent for the house. The first option is a 115-ounce bottle of Tide detergent priced at $15.99, and the second option is a 113-ounce bottle of Gain detergent priced at $12.99. Provide a web link (URL) for each of the items. https://www.target.com/p/tide-plus-ultra-oxi-liquid-laundry-detergent/-/A- 79394318?preselect=84114499#lnk=sametab https://www.target.com/p/gain-aroma-boost-original-scent-he-compatible-liquid- laundry-detergent/-/A-79394245?preselect=50237771#lnk=sametab What choice did you ultimately make? Why? I decided to use Gain laundry detergent. The concepts of long-term savings and cost-effectiveness form the basis of this choice. Even though Tide has two more ounces of detergent than Gain, its initial cost is $3 higher. In the long run, the lesser quantity provides better value for the money. What mathematical calculations could you use to justify your choice? Tide: Cost per ounce = Total cost / Number of ounces Cost per ounce = $15.99 / 115 ounces Cost per ounce = $0.13904 per ounce Gain: Cost per ounce = Total cost / Number of ounces Cost per ounce = $12.99 / 113 ounces Cost per ounce = $0.11496 per ounce
Discover more documents: Sign up today!
Unlock a world of knowledge! Explore tailored content for a richer learning experience. Here's what you'll get:
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help