APES Math-2

pdf

School

Wake Tech *

*We aren’t endorsed by this school

Course

2320

Subject

Mathematics

Date

Apr 3, 2024

Type

pdf

Pages

4

Uploaded by MinisterMinkMaster172

Report
APES Math Use the following conversion factors. Answer using dimensional analysis. You MUST show your work. 1 cal = 4.184 J 1 C = 1000 cal 1 Btu = 1055 J 1 kWh = 3,600,000 J 1. 27 J = ___ _6.45_ ______ cal 27/4.184= 6.45 2. 27 J = ___ _0.00645__ _____ C 6.45cal/1000C= 0.00645 3. 950 cal = ___ 3974.8_ _____ J 950 x 4.184= 3974.8 a. 125 kW = ___ 125,000_ ______ w 125 x 1000= 125,000 4. 1376 bacon strips = ___ _4.74_ _______ pigs (290 bacon strips = 1 pig) [Those numbers are completely fictious…probably] 1376/ 290= 4.74 5. 84 J = __ __0.079_ ________ Btu 84/1055= 0.079 6. 420 Btu = ___ 443,100_ _________ J 420 x 1055= 443,100 7. 55 cal = ___ __0.23_ ________ kJ 55 x 4.184= 230.12/1000 = 0.23 8. 60 w = __ ___ 0.06 __________ kW 60/1000= 0.06 9. 230 Btu = _____ 57994_ ______ cal 230 x 1055j= 242,650 j 242,650/ 4.184= 57994
10. 940 kcal = ___ _3.727_ ________ Btu 11. 80 km/h = _______ 3727.7_ ____mph 12. 25 mph = __ 0.00694__ _________ m/s 25 x 13. 600 kW = _____ 3.6m_ _______ J = _________________ kJ 14. 120,500 kW = ____ _120.5 ________ MW 15. How many miles will light travel in one year? (Light travels at a speed of ~300,000,000 m/s.) 300,000,000 m/s = _ 5.88 trillion _ miles 16. If the closest star to Earth (other than our Sun) is 4.2 light years away, how many miles from Earth is that star? 2.45 trillion miles Energy = power x -me power = Energy / -me Power units = wa6s Energy Units = kWh kWh= wa6 x -me 17. A 615-watt refrigerator runs 24 hours/day. Calculate the energy usage. Energy = watts x time Energy = 615 x 24= 7380kwH 18. What is the cost to run the refrigerator in problem 18 for one year if the cost of electricity is 8 cents per kWh. cost- 8 cents per kWh
Cost 2- ? Time- one year 7380 x 8 = 59,040 19. A 750-Watt hairdryer is used for 15 minutes. Calculate the Kwhr used. Energy = 750 x 15 = 11,250 kwh 20. From questions #20, calculate the cost to use the hair dryer 15 min. every day for one month @ 10 cents/ kWh. (Use 1 month = 30 days) 15 x 30 = 450 minutes / 60 = 7.5 hours 0.10 x 7.5 = 0/75 c 21. A family is considering external lighting for their home. The landscaper is recommending 20, 8-watt LED lights. The lights will be used for 8 hours a day. What is the cost to run the lights for an entire year if electricity costs 10.9 cents/kWh. 20 x 8 = 160 watt 8 hr/ day 160 x 8 hr = 1,280 kwh/ day 1,280 x 365 = 467,200 22. The total wind power capacity in the United States in 2000 was about 2540MW. By 2015, the total wind power capacity in the United States was about 72,500MW. Calculate the percent change in the total wind power capacity in the United States from 2000 to 2015. 20754.33% increase 23. If electricity costs $0.20 per kilowatt hour, calculate the cost to run a 1500-watt appliance for two hours.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
kwh= power x time kwh= 1500 x 2= 3000 3000 x 0.20 = 600 24. Last year, I had I had 172 students in all my classes. This year, I have 162 students in all my classes. What is the percent decrease in the population of the classes I teach? 162- 172/172 x 100 = -5.81% 25. Your car gets 15 miles per gallon and your friend’s car averages 50 mpg. You decide to head off to Corbin, KY on vacation, 564 miles away. If gas costs $3.03/gallon and you decide to split the gas costs, how much money will you save by driving your friend’s car? 564/ 15 = 37.6 564/50= 11.28 37.6 - 11.28 = $26.32