TEST 1

pdf

School

American School of Kuwait *

*We aren’t endorsed by this school

Course

102

Subject

Business

Date

Nov 24, 2024

Type

pdf

Pages

2

Uploaded by drhusam97

Report
© d n 2 u 0 o 2 H 3 r z K b u Y t D a v m S b o Y f i t e w m a t r x e v x L Z L G C Q . t U N A a l E l C k r [ i a g N h T t M s D U r Y e ` s E e j r K v O e f d s . V X a M j a S d n e V q w f i ^ t R h o v I d n F f h i u n M i N t c e V N P Z r ^ e ` - F A d l G g q e D b c r E a p . Worksheet by Kuta Software LLC Pre-Algebra TEST 1 Name___________________________________ Date________________ Period____ © ` g 2 X 0 k 2 k 3 z S K n u J t [ a G e S c o T f h t p w q a x r S e D L L a L s C G . X I W A d l D l F R r I i m g F h D t D s Y G r U e Z s r e f r g v a e N d w . 1) Shreya's Bikes rents bikes for $11.67 plus $6.19 per hour. Ryan paid $42.62 to rent a bike. For how many hours did he rent the bike? 2) 244 students went on a field trip. Four buses were filled and 12 students traveled in cars. How many students were in each bus? 3) You bought a magazine for $6.40 and some notepads for $4 each. You spent a total of $34.40. How many notepads did you buy? 4) For a field trip 10 students rode in cars and the rest filled six buses. How many students were in each bus if 154 students were on the trip? 5) 172 students went on a field trip. Seven buses were filled and 18 students traveled in cars. How many students were in each bus? 6) You had $24.52 to spend on six pencils. After buying them you had $8.98. How much did each pencil cost? 7) 350 students went on a field trip. Ten buses were filled and 10 students traveled in cars. How many students were in each bus? 8) The sum of three consecutive even numbers is 30. What is the smallest of these numbers? 9) The sum of three consecutive numbers is 42. What is the smallest of these numbers? 10) Ryan had $23.74 to spend on eight avocados. After buying them he had $0.86. How much did each avocado cost?
© u U 2 F 0 ^ 2 N 3 H H K g u p t F a g J S F o G f p t n w t a p r z e ] P L v L I C y . Q l Y A i l M l f p r D i C g ` h z t L s d F r d e C s l e o r N v m e L d i . Z S w M c a P d t e v m w v i v t W h I o I A n w f h i Y n v i l t o e f v P E r Q e A - F A o l n g g e e b G r ] a q . Worksheet by Kuta Software LLC Pre-Algebra TEST 1 Name___________________________________ Date________________ Period____ © ^ a 2 Z 0 n 2 z 3 V l K V u S t t a W I S X o W f H t h w m a ^ r n e R E L g L o C N . I J v A f l u l a V r ^ i B g n h h t u s t Y r w e k s a e p r V v j e U d a . 1) Shreya's Bikes rents bikes for $11.67 plus $6.19 per hour. Ryan paid $42.62 to rent a bike. For how many hours did he rent the bike? 5 2) 244 students went on a field trip. Four buses were filled and 12 students traveled in cars. How many students were in each bus? 58 3) You bought a magazine for $6.40 and some notepads for $4 each. You spent a total of $34.40. How many notepads did you buy? 7 4) For a field trip 10 students rode in cars and the rest filled six buses. How many students were in each bus if 154 students were on the trip? 24 5) 172 students went on a field trip. Seven buses were filled and 18 students traveled in cars. How many students were in each bus? 22 6) You had $24.52 to spend on six pencils. After buying them you had $8.98. How much did each pencil cost? $2.59 7) 350 students went on a field trip. Ten buses were filled and 10 students traveled in cars. How many students were in each bus? 34 8) The sum of three consecutive even numbers is 30. What is the smallest of these numbers? 8 9) The sum of three consecutive numbers is 42. What is the smallest of these numbers? 13 10) Ryan had $23.74 to spend on eight avocados. After buying them he had $0.86. How much did each avocado cost? $2.86
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help