Exam 8,9

docx

School

Angelo State University *

*We aren’t endorsed by this school

Course

MISC

Subject

Accounting

Date

Feb 20, 2024

Type

docx

Pages

16

Uploaded by ProfessorArmadilloPerson1008

Report
QUESTION 1 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. Determine the direct materials price variance. $5,925 favorable $7,175 favorable $7,175 unfavorable $5,925 unfavorable 4 points QUESTION 2 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000
2. Determine the direct materials usage variance. $1,250 unfavorable $3,600 favorable $1,250 favorable $3,600 unfavorable 4 points QUESTION 3 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2.   Determine the direct labor rate variance. $3,580 favorable $1,020 favorable $1,020 unfavorable $3,580 unfavorable 4 points QUESTION 4 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3
  During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. Determine the direct labor efficiency variance. $1,000 favorable $1,000 unfavorable $3,600 unfavorable $3,600 favorable 4 points QUESTION 5 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. Determine the variable overhead spending variance. $2,600 unfavorable $300 unfavorable $300 favorable $2,600 favorable 4 points QUESTION 6 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. Determine the variable overhead efficiency variance. $2,700 favorable $400 unfavorable $400 favorable $2,700 unfavorable 4 points QUESTION 7 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. Determine the fixed overhead spending variance. $3,000 favorable
$1,000 unfavorable $1,000 favorable $3,000 unfavorable 4 points QUESTION 8 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. Determine the fixed overhead volume variance. $2,000 unfavorable $1,000 favorable $2,000 favorable $1,000 unfavorable 4 points QUESTION 9 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.
  Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. The journal entry to record the purchase of raw materials would include A debit to direct materials price variance for $7,175 A credit to direct materials price variance for $5,925 A credit to accounts payable for $360,000 A debit to raw materials inventory for $365,925 4 points QUESTION 10 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. The journal entry to record the issuance of direct materials used to production would include A debit to work-in-process inventory for $360,000 A debit to direct materials usage variance for $1,250 A credit to direct materials usage variance for $3,600 A credit to raw materials inventory for $360,000 4 points QUESTION 11 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. The journal entry to record direct labor cost would include A debit to direct labor efficiency variance for $3,600 A debit to direct labor rate variance for $3,580 A credit to wages payable for $180,000 A debit to work-in-process inventory for $179,000 4 points QUESTION 12 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. The journal entry to record the variable overhead cost applied to production would include A credit to variable overhead efficiency variance for $2,700
A debit to overhead control for $69,000 A debit to variable overhead spending variance for $2,600 A debit to work-in-process inventory for $72,000 4 points QUESTION 13 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3   During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2.  The journal entry to record the fixed overhead cost applied to production would include A credit to fixed overhead volume variance for $2,000 A credit to overhead control for $36,000 A debit to work-in-process inventory for $33,000 A credit to fixed overhead spending variance for $3,000 4 points QUESTION 14 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 1 – 14. Test Company uses a standard costing system.  The company developed the following standard cost sheet for one of its products.   Direct materials (6 lbs. @ $5 per lb.) $30 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour) 15 Variable overhead (1.5 hours @ $4 per hour) 6 Fixed overhead (1.5 hours @ $2 per hour assuming 17,000 hours) 3  
During the year, Test Company recorded the following actual results.   Units produced   12,000 Direct materials (71,750 lbs. purchased and used) $365,925 Direct labor (17,900 hours) 182,580 Variable overhead   69,000 Fixed overhead   33,000 2. The journal entry to record the actual fixed overhead cost would include A credit to fixed overhead spending variance for $1,000 A debit to fixed overhead efficiency variance for $1,000 A debit to overhead control for $33,000 A debit to work-in-process inventory for $36,000 4 points QUESTION 15 1. After posting all of the journal entries related to the variable overhead variances and fixed overhead variances, the balance of overhead control will be equal to The amount of the over or underapplied overhead The applied overhead $0 The sum of the variable overhead and fixed overhead variances 4 points QUESTION 16 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 16 – 23. Test Company projected the following unit sales for the next five quarters.     Unit sales Year 1, Quarter 1 1,000 Year 1, Quarter 2 1,200 Year 1, Quarter 3 1,500 Year 1, Quarter 4 2,000 Year 2, Quarter 1 1,000   All units sell for $10 per unit. Test Company had 180 units in finished goods inventory on January 1, Year 1.  The company’s policy is to have 20% of the following quarter’s projected sales in ending finished goods inventory.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
Each unit required 5 lbs. of direct materials.  Projected direct materials cost is $0.20 per lb. The company’s policy is to have 10% of the following quarter’s production needs in ending raw materials inventory.  The company had 390 pounds of raw materials in inventory on January 1, Year 1 and expects to have 530 lbs. of raw materials in inventory on December 31, Year 1. Each unit requires 0.12 direct labor hours.  The direct labor wage rate is projected to be $10 per hour. Determine projected sales revenue for Year 1. Note: Give your answer using dollar signs and commas but no decimal points (cents). Example: $12,345 4 points QUESTION 17 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 16 – 23. Test Company projected the following unit sales for the next five quarters.     Unit sales Year 1, Quarter 1 1,000 Year 1, Quarter 2 1,200 Year 1, Quarter 3 1,500 Year 1, Quarter 4 2,000 Year 2, Quarter 1 1,000   All units sell for $10 per unit. Test Company had 180 units in finished goods inventory on January 1, Year 1.  The company’s policy is to have 20% of the following quarter’s projected sales in ending finished goods inventory. Each unit required 5 lbs. of direct materials.  Projected direct materials cost is $0.20 per lb. The company’s policy is to have 10% of the following quarter’s production needs in ending raw materials inventory.  The company had 390 pounds of raw materials in inventory on January 1, Year 1 and expects to have 530 lbs. of raw materials in inventory on December 31, Year 1. Each unit requires 0.12 direct labor hours.  The direct labor wage rate is projected to be $10 per hour. Determine the desired ending finished goods inventory for Year 1. Note: Give your answer using commas but no decimal points.  Do not include the word “units.” Example: 12,345
4 points QUESTION 18 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 16 – 23. Test Company projected the following unit sales for the next five quarters.     Unit sales Year 1, Quarter 1 1,000 Year 1, Quarter 2 1,200 Year 1, Quarter 3 1,500 Year 1, Quarter 4 2,000 Year 2, Quarter 1 1,000   All units sell for $10 per unit. Test Company had 180 units in finished goods inventory on January 1, Year 1.  The company’s policy is to have 20% of the following quarter’s projected sales in ending finished goods inventory. Each unit required 5 lbs. of direct materials.  Projected direct materials cost is $0.20 per lb. The company’s policy is to have 10% of the following quarter’s production needs in ending raw materials inventory.  The company had 390 pounds of raw materials in inventory on January 1, Year 1 and expects to have 530 lbs. of raw materials in inventory on December 31, Year 1. Each unit requires 0.12 direct labor hours.  The direct labor wage rate is projected to be $10 per hour. Determine the total number of units to be produced in Year 1, Quarter 3.  Note: Give your answer using commas but no decimal points.  Do not include the word “units.” Example: 12,345 4 points QUESTION 19 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 16 – 23. Test Company projected the following unit sales for the next five quarters.     Unit sales Year 1, Quarter 1,000
1 Year 1, Quarter 2 1,200 Year 1, Quarter 3 1,500 Year 1, Quarter 4 2,000 Year 2, Quarter 1 1,000   All units sell for $10 per unit. Test Company had 180 units in finished goods inventory on January 1, Year 1.  The company’s policy is to have 20% of the following quarter’s projected sales in ending finished goods inventory. Each unit required 5 lbs. of direct materials.  Projected direct materials cost is $0.20 per lb. The company’s policy is to have 10% of the following quarter’s production needs in ending raw materials inventory.  The company had 390 pounds of raw materials in inventory on January 1, Year 1 and expects to have 530 lbs. of raw materials in inventory on December 31, Year 1. Each unit requires 0.12 direct labor hours.  The direct labor wage rate is projected to be $10 per hour. Determine the desired ending raw materials inventory (in lbs.) in Year 1, Quarter 2. Note: Give your answer using commas but no decimal points.  Do not include the word “lbs.” Example: 12,345 4 points QUESTION 20 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 16 – 23. Test Company projected the following unit sales for the next five quarters.     Unit sales Year 1, Quarter 1 1,000 Year 1, Quarter 2 1,200 Year 1, Quarter 3 1,500 Year 1, Quarter 4 2,000 Year 2, Quarter 1 1,000   All units sell for $10 per unit.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
Test Company had 180 units in finished goods inventory on January 1, Year 1.  The company’s policy is to have 20% of the following quarter’s projected sales in ending finished goods inventory. Each unit required 5 lbs. of direct materials.  Projected direct materials cost is $0.20 per lb. The company’s policy is to have 10% of the following quarter’s production needs in ending raw materials inventory.  The company had 390 pounds of raw materials in inventory on January 1, Year 1 and expects to have 530 lbs. of raw materials in inventory on December 31, Year 1. Each unit requires 0.12 direct labor hours.  The direct labor wage rate is projected to be $10 per hour. Determine the quantity of raw materials to be purchased (in lbs.) in Year 1, Quarter 4. Note: Give your answer using commas but no decimal points.  Do not include the word “lbs.” Example: 12,345 4 points QUESTION 21 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 16 – 23. Test Company projected the following unit sales for the next five quarters.     Unit sales Year 1, Quarter 1 1,000 Year 1, Quarter 2 1,200 Year 1, Quarter 3 1,500 Year 1, Quarter 4 2,000 Year 2, Quarter 1 1,000   All units sell for $10 per unit. Test Company had 180 units in finished goods inventory on January 1, Year 1.  The company’s policy is to have 20% of the following quarter’s projected sales in ending finished goods inventory. Each unit required 5 lbs. of direct materials.  Projected direct materials cost is $0.20 per lb. The company’s policy is to have 10% of the following quarter’s production needs in ending raw materials inventory.  The company had 390 pounds of raw materials in inventory on January 1, Year 1 and expects to have 530 lbs. of raw materials in inventory on December 31, Year 1. Each unit requires 0.12 direct labor hours.  The direct labor wage rate is projected to be $10 per hour.
Determine the total cost of direct materials to be purchased in Year 1. Note: Give your answer using dollar signs and commas but no decimal points (cents). Example: $12,345 4 points QUESTION 22 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 16 – 23. Test Company projected the following unit sales for the next five quarters.     Unit sales Year 1, Quarter 1 1,000 Year 1, Quarter 2 1,200 Year 1, Quarter 3 1,500 Year 1, Quarter 4 2,000 Year 2, Quarter 1 1,000   All units sell for $10 per unit. Test Company had 180 units in finished goods inventory on January 1, Year 1.  The company’s policy is to have 20% of the following quarter’s projected sales in ending finished goods inventory. Each unit required 5 lbs. of direct materials.  Projected direct materials cost is $0.20 per lb. The company’s policy is to have 10% of the following quarter’s production needs in ending raw materials inventory.  The company had 390 pounds of raw materials in inventory on January 1, Year 1 and expects to have 530 lbs. of raw materials in inventory on December 31, Year 1. Each unit requires 0.12 direct labor hours.  The direct labor wage rate is projected to be $10 per hour. Determine the total direct labor hours needed in Year 1, Quarter 4. Note: Give your answer using commas but no decimal points.  Do not include the word “hours.” Example: 12,345 4 points QUESTION 23 1. THE FOLLOWING INFORMATION IS USED FOR QUESTIONS 16 – 23. Test Company projected the following unit sales for the next five quarters.  
  Unit sales Year 1, Quarter 1 1,000 Year 1, Quarter 2 1,200 Year 1, Quarter 3 1,500 Year 1, Quarter 4 2,000 Year 2, Quarter 1 1,000   All units sell for $10 per unit. Test Company had 180 units in finished goods inventory on January 1, Year 1.  The company’s policy is to have 20% of the following quarter’s projected sales in ending finished goods inventory. Each unit required 5 lbs. of direct materials.  Projected direct materials cost is $0.20 per lb. The company’s policy is to have 10% of the following quarter’s production needs in ending raw materials inventory.  The company had 390 pounds of raw materials in inventory on January 1, Year 1 and expects to have 530 lbs. of raw materials in inventory on December 31, Year 1. Each unit requires 0.12 direct labor hours.  The direct labor wage rate is projected to be $10 per hour. Determine the projected direct labor cost in Year 1, Quarter 3. Note: Give your answer using dollar signs and commas but no decimal points (cents). Example: $12,345 4 points QUESTION 24 1. Test Company projected the following sales for the first six months of the year.     Total sales January $250,000 February 300,000 March 280,000 April 310,000 May 320,000 June 300,000   Of the total sales, 10% are cash sales, and the remaining sales are on credit.  Credit sales are collected: 30% in the month of sale, 50% in the first month following the sale, 15% in the second month following the sale, and the remaining credit sales are uncollectible. Determine total cash collections for April.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
Note: Give your answer using dollar signs and commas but no decimal points (cents). Example: $12,345 4 points QUESTION 25 1. Test Company purchases all materials on account.  The company pays for 60% of materials purchases in the month of the purchase and 40% in the month following the month of purchase.  Budgeted purchase for the first six months of the year are as follow.     Purchases January $100,000 February 120,000 March 125,000 April 115,000 May 100,000 June 110,000   Determine the cash payment April for materials purchases. Note: Give your answer using dollar signs and commas but no decimal points (cents). Example: $12,345