COLLEGE PHYSICS,VOLUME 1
COLLEGE PHYSICS,VOLUME 1
2nd Edition
ISBN: 9781319115104
Author: Freedman
Publisher: MAC HIGHER
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 9, Problem 72QAP
To determine

(a)

The diameter of steel cable.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 72QAP

The diameter of steel cable is 1.12cm.

Explanation of Solution

Given:

Let the radius of steel cable be r

Total active weight of diesel engine Wmax=4.0×103kg×9.8m/s2=3.92×104N

Ultimate breaking strength of steel 4.00×108N/m2

Formula used:

  Ultimate breaking strength of steel =Wmaxπr2

Here, all alphabets are in their usual meanings.

Calculation:

Substituting the given values in the formula,

  Ultimate breaking strength of steel =W maxπr2or,r= W max π×Ultimate breaking strength of steelor,r= 3.92× 104 N π×( 4.00× 108 N/m2 )or,r=0.56×102mor,r=0.56cm

Hence, the required diameter d=2r=2×0.56cm=1.12cm

Conclusion:

Thus, the diameter of steel cable is 1.12cm.

To determine

(b)

The stretched length of cable.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 72QAP

The stretched length of cable is 2.0cm.

Explanation of Solution

Given:

Original length of cable L=10.0m

Ultimate breaking strength of steel 4.00×108N/m2

Young's Modulus of steel Y=2.0×1011N/m2

Let ΔL be the stretched length of cable

Formula used:

Young's Modulus Y=UltimatestressBreakingstrain=UltimatestressΔL/L

Here, all alphabets are in their usual meanings.

Calculation:

Substituting the given values in the formula,

  Y=UltimatestressΔL/Lor,ΔL=( 4.00× 108 N/m2 )( 2.0× 10 11 N/m2 )×(10.0m)or,ΔL=2.0×102mor,ΔL=2.0cm

Hence, the stretched length of cable is 2.0cm.

Conclusion:

Thus, the stretched length of cable is 2.0cm.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
If the answer is 2.8, -2.8 or -8.4, it is not CORRECT
Three blocks, light connecting ropes, and a light frictionless pulley comprise a system, as shown in the figure. An external force of magnitude P is applied downward on block A, causing block A to accelerate downward at a constant 2.5 m/s2. The tension in the rope connecting block B and block C is equal to 60 N. (a) What is the magnitude of the force P? (b) What is the mass of block C?
Current Attempt in Progress In the figure what is the net electric potential at point P due to the four particles if V = 0 at infinity, q = 2.12 fC, and d = 1.75 cm? d Number MI Units +q

Chapter 9 Solutions

COLLEGE PHYSICS,VOLUME 1

Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Physics for Scientists and Engineers, Technology ...
Physics
ISBN:9781305116399
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 1
Physics
ISBN:9781938168277
Author:William Moebs, Samuel J. Ling, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax - Rice University
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781938168000
Author:Paul Peter Urone, Roger Hinrichs
Publisher:OpenStax College
An Introduction to Stress and Strain; Author: The Efficient Engineer;https://www.youtube.com/watch?v=aQf6Q8t1FQE;License: Standard YouTube License, CC-BY