Concept explainers
Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the
- The budgeted selling price per unit is S70. Budgeted unit sales for June; July; August and September are 8,400, 10,000, 12,000, and 13,000 units, respectively. All sales are on credit.
- Forty percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
- The ending finished goods inventory equals 20% of the following month’s unit sales.
- The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.00 per pound.
- Thirty percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% in the following month.
- The direct labor wage rate is $15 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
- The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.80. The fixed selling and administrative expense per month is $60,000.
Required:
6. What is the estimated cost of raw materials purchases for July?
Concept Introduction:
Budgets:
Budgets are prepared to estimate the revenue, costs, receipts and payments for the business. There are several types of budgets prepared for a manufacturing concern. Few major types of budgets prepared by each manufacturing concert are as follows:
- Sales budget
- Cash Collection budget
- Production budget
- Raw material purchase budget
- Cash disbursement budget
Production Budget:
The Production budget is prepared after preparing the sales budget to estimate the number of units of finished goods to be produced. The formula for calculation for production units is as follows:
Raw Material Purchase Budget:
The Raw Material Purchase Budget is prepared after preparing the production budget to estimate the amount of Raw materials to be purchased. The formula for calculation for Raw material purchase is as follows:
The Cost of Raw Material Purchases for July
Explanation of Solution
The Cost of Raw Material Purchases for July is $105,800
The calculation of Cost of Raw Material Purchased for July is as follows:
Production Budget | ||||
June | July | August | September | |
Budgeted Unit Sales (A) | 8,400 | 10,000 | 12,000 | 13,000 |
Add: Desired Ending Finished Goods Inventory (20% of next month's sales) | 2000 | 2400 | 2600 | |
Less: Beginning Finished Goods Inventory | -2000 | -2400 | ||
Production Units | 10,400 | 12,200 |
Working notes:
1. The Desired Ending Finished Goods Inventory (20% of next month's sales) are calculated as follows:
June: 20% of July Sales = 20% of 10,000 units = 2,000 units
July: 20% of August Sales = 20% of 12,000 units = 2,400 units
August: 20% of September Sales = 20% of 13,000 units = 2,600 units
2. Beginning Finished Goods Inventory fir each month shall be equal to the previous month’s Ending Finished Goods Inventory.
Raw Material Purchase Budget | |||
June | July | August | |
Production units (A) | 10,400 | 12,200 | |
Pound of Raw Material required for each unit of finished goods (B) | 5 | 5 | |
Total Raw material production need (Pounds) (C) = A*B = | 52,000 | 61,000 | |
Add: Desired Ending Raw material Inventory (10% of next raw material production need) | 5200 | 6100 | |
Less: Beginning Raw materials Inventory | -5200 | ||
Raw Material Purchase (Pounds) | 52,900 |
Working notes:
1. The Desired Ending Raw material Inventory (10% of next raw material production need) is calculated as follows:
June: 10% of July raw material production need = 10% of 42,000 pounds = 5,200 units
July: 10% of August raw material production need = 10% of 61,000 pounds = 6,100 units
2. Beginning Raw materials Inventory for each month shall be equal to the previous month’s Ending Raw materials Inventory.
Hence, the Raw material purchase for July is 52,900 Pounds. The raw material cost per pound is given $2.
Hence,
Want to see more full solutions like this?
Chapter 8 Solutions
Connect 1-Semester Access Card for Managerial Accounting
- Broker required you to deposit $20400arrow_forwardFixed selling and administrative expenses are $33500arrow_forwardColson Manufacturing uses a job order costing system. During one month, Colson purchased $188,000 of raw materials on credit; issued materials to the production of $263,000 of which $17,000 were indirect. Colson incurred a factory payroll of $172,000, of which $25,000 was indirect labor. Colson uses a predetermined overhead rate of 150% of direct labor cost. The total manufacturing costs added during the period are_.arrow_forward
- Provide correct answer general accounting questionarrow_forwardDuring the month of September, KM Co. sells 9,800 watches for $300.00 each. The company has the following inventory purchase transactions for September. Date Transaction No. of units Unit cost Total cost 1-Sep Beginning inventory 300 $195.00 $ 58,500 4-Sep Purchase 6,000 $198.00 11,88,000 24-Sep Purchase 3,700 $200.00 7,40,000 10,000 $ 19,86,500 Suppose the company uses LIFO inventory valuation. Calculate the gross profit.arrow_forwardA firm sells 2,800 units of an item each year. The carrying cost per unit is $3.26 and the fixed costs per order are $74. What is the economic order quantity? (Please round units to the nearest whole number) help mearrow_forward
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningPrinciples of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub
- Financial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning