Engineering Fundamentals
Engineering Fundamentals
6th Edition
ISBN: 9780357112144
Author: Saeed Moaveni
Publisher: MISC PUBS
Question
Book Icon
Chapter 8, Problem 37P
To determine

Find the acceleration required to reach the speed of 10 mph from the rest position within the time period of 25 seconds. Calculate the total distance traveled by bicyclist and also calculate the average speed of cyclist during the first 25 s, 620 s, and 625 s.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Explanation of Solution

Calculate the acceleration required to reach the speed of 10 mph from the rest position within 25 s.

acceleration=changeinvelocitytime=10milesh25s=10milesh(1h3600s)25s{1h=3600s}=1.11×104ms2

During the initial 25 seconds, the speed increases from 0 to 10 mph. Therefore, the average speed is 10mph2=5mph.

Calculate the distance traveled by the bicyclist with the average speed of 5 miles/h during the initial 25 s as follows.

d1=(time)(averagespeed)=(25s)(5milesh)=(25s)(5milesh)(1h3600s)(5280ft1mile){1h=3600s,and1mile=5280ft}=183.33ft

Consider the constant average speed of 10 miles/h in the next 10 minutes.

Calculate the distance traveled by the bicyclist with the average speed of 10 miles/h during the next 10 minutes.

d2=(time)(averagespeed)=(600s)(10milesh)=(600s)(10milesh)(1h3600s)(5280ft1mile){1h=3600s,and1mile=5280ft}=8800ft

Here, the bicyclist decelerates at the constant rate from a speed of 10 mph to 0, the average speed of the bicyclist during the last 5 seconds is 5 mph.

Calculate the distance traveled during this period as below.

d3=(time)(averagespeed)=(5s)(5milesh)=(5s)(5milesh)(1h3600s)(5280ft1mile){1h=3600s,and1mile=5280ft}=36.66ft

The total distance traveled is d=d1+d2+d3.

Substitute 1833.33 ft for d1, 8800 ft for d2, and 36.66 ft for d3,

d=183.33ft+8800ft+36.66ft=9020ft=9020ft(1mile5280ft){1mile=5280ft}=1.71miles

Use the expression for the average speed of the bicyclist for the entire duration of travel.

Vaverage=distancetraveledtime

Substitute 9020 feet for distance traveled and 625 s for time.

Vaverage=9020ft625s=14.43fts=14.43fts(1mile5280ft)(3600s1h){1mile=5280ft, and1h=3600s}=9.84mph

Conclusion:

Thus, the acceleration required to reach the speed of 10 mph in 25 s is 1.11×104ms2_, the total distance traveled by bicyclist is 1.71miles_ and the average speed of cyclist during first 25 s, 620 s, and 625 s are 5milesh,10milesh,and5milesh_ respectively.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A plant treats 25 MGD at 5°C and pH=7.0. The plant uses ozone before the filter and free chlorine after the filter. The ozone contactor has a t10 of 3 minutes and a residual concentration of 0.3 mg/L. The free chlorine contact basin is 65 ft by 214 ft by 10 ft and a baffle factor of 0.5 and a residual concentration of 1.4 mg/L
A3-inch diameter water pipe carries a flow rate of 6 gallons per minute. The pipe is 100 feet long and has a gate valve, two 45-degree elbows, and a sudden c factor for the pipe is 0.02 and the minor loss coefficients for the gate valve, elbows, and contraction are 12, 1.5, and 0.5, respectively. Determine the head loss due to friction and minor losses in the pipe, assuming the water temperature is 68°F and the density of water is 62.4 b
Based on ONLY on the diagram below, how much energy is the pump adding to the system. The pressure gauge Reads 60 psi 20 feet 30 feet 5 feet 1 foot 2 feet
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:9781305156241
Author:Garber, Nicholas J.
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Engineering Fundamentals: An Introduction to Engi...
Civil Engineering
ISBN:9781305084766
Author:Saeed Moaveni
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Sustainable Energy
Civil Engineering
ISBN:9781337551663
Author:DUNLAP, Richard A.
Publisher:Cengage,
Text book image
Construction Materials, Methods and Techniques (M...
Civil Engineering
ISBN:9781305086272
Author:William P. Spence, Eva Kultermann
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Solid Waste Engineering
Civil Engineering
ISBN:9781305635203
Author:Worrell, William A.
Publisher:Cengage Learning,
Text book image
Residential Construction Academy: House Wiring (M...
Civil Engineering
ISBN:9781285852225
Author:Gregory W Fletcher
Publisher:Cengage Learning