Physics Fundamentals
Physics Fundamentals
2nd Edition
ISBN: 9780971313453
Author: Vincent P. Coletta
Publisher: PHYSICS CURRICULUM+INSTRUCT.INC.
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 7, Problem 61P
To determine

To Find:The apparent weight of a 450N passenger at points B and C.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Answer to Problem 61P

The apparent weight at point B is 3900N and apparent weight at point C is 2100N .

Explanation of Solution

Given:

The roller coaster has initial speed of 7.00m/s at point A and friction is neglected.

Formula Used:

Kinetic energy is given by formula

  KE=12mv2

Where,

  m= Mass

  v= Velocity

Potential energy is given by formula

  PE=mgh

Where,

  m= Mass

  g= Acceleration due to gravity

  h= Height

Calculation:

Using Law of conservation of energy at point B

  mghA=12mvB212mvA2

On solving the above equation

  ghA=12vB212vA212vB2=ghA+12vA2vB2=2ghA+vA2vB=2ghA+vA2(1)

Here,

  vA=7.00m/shA=9.00mg=9.8m/s2

Substitute the values in Equation (1),

  vB=2( 9.8)(9)+ ( 7 )2vB=176.4+49vB=225.4vB=15.01m/s

Now, apparent weight at point B is calculated as

  WB=W(1+vB2rg)

Substitute the values

  WB=450(1+ ( 15.01 ) 2 3×9.8)WB=450(1+7.67)WB=450(8.67)WB3900N

Using Law of conservation of energy at point C

  mghA=mghB+12mvC212mvA2

On solving the above equation

  ghA=ghB+12vC212vA212vC2=ghAghB+12vA2vC2=vA2+2g(hAhB)vC=vA2+2g( h A h B )(2)

Here,

  vA=7.00m/shA=9.00mhB=6.00mg=9.8m/s2

Substituting the values in Equation (2),

  vC= ( 7 )2+2( 9.8)( 96)vC=49+2( 9.8)(3)vC=49+58.8vC=107.8vC=10.38m/s

Now, apparent weight at point C is calculated as

  WC=W(1+vC2rg)

Substituting the values,

  WC=450(1+ ( 10.38 ) 2 3×9.8)WC=450(1+3.67)WC=450(4.67)WC2100N

Conclusion:

Thus, apparent weight at point B is 3900N and apparent weight at point C is 2100N .

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A proton moves at 5.20 × 105 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 8.40 × 103 N/C. Ignore any gravitational effects. (a) Find the time interval required for the proton to travel 6.00 cm horizontally. 83.33 ☑ Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. ns (b) Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 6.00 cm horizontally. (Indicate direction with the sign of your answer.) 2.77 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. mm (c) Find the horizontal and vertical components of its velocity after it has traveled 6.00 cm horizontally. 5.4e5 V × Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. I + [6.68e4 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each…
(1) Fm Fmn mn Fm B W₁ e Fmt W 0 Fit Wt 0 W Fit Fin n Fmt n As illustrated in Fig. consider the person performing extension/flexion movements of the lower leg about the knee joint (point O) to investigate the forces and torques produced by muscles crossing the knee joint. The setup of the experiment is described in Example above. The geometric parameters of the model under investigation, some of the forces acting on the lower leg and its free-body diagrams are shown in Figs. and For this system, the angular displacement, angular velocity, and angular accelera- tion of the lower leg were computed using data obtained during the experiment such that at an instant when 0 = 65°, @ = 4.5 rad/s, and a = 180 rad/s². Furthermore, for this sys- tem assume that a = 4.0 cm, b = 23 cm, ß = 25°, and the net torque generated about the knee joint is M₁ = 55 Nm. If the torque generated about the knee joint by the weight of the lower leg is Mw 11.5 Nm, determine: = The moment arm a of Fm relative to the…
The figure shows a particle that carries a charge of 90 = -2.50 × 106 C. It is moving along the +y -> axis at a speed of v = 4.79 × 106 m/s. A magnetic field B of magnitude 3.24 × 10-5 T is directed along the +z axis, and an electric field E of magnitude 127 N/C points along the -x axis. Determine (a) the magnitude and (b) direction (as an angle within x-y plane with respect to +x- axis in the range (-180°, 180°]) of the net force that acts on the particle. +x +z AB 90 +y

Chapter 7 Solutions

Physics Fundamentals

Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers, Technology ...
Physics
ISBN:9781305116399
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 1
Physics
ISBN:9781938168277
Author:William Moebs, Samuel J. Ling, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax - Rice University
Text book image
Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Glencoe Physics: Principles and Problems, Student...
Physics
ISBN:9780078807213
Author:Paul W. Zitzewitz
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill
Work and Energy - Physics 101 / AP Physics 1 Review with Dianna Cowern; Author: Physics Girl;https://www.youtube.com/watch?v=rKwK06stPS8;License: Standard YouTube License, CC-BY