a)
To determine: The time and parts costs for the dozen units.
Introduction: It is the rate to measure the performance of the person in the new skills and in gaining experiences.
a)

Explanation of Solution
Given information:
The first unit produced by Company L took 5,000 hours for production and required $250,000 worth of material. The second unit took 3,500 hours and $200,000. It is given that labor is $30 per hour.
Estimate the learning rate for labor:
Estimate the learning rate for Unit 1 to Unit 2:
It is calculated by dividing the time taken to complete the second unit and first unit.
Hence, the learning percentage is 70%.
Estimate the learning rate for material:
Estimate the learning rate for Unit 1 to Unit 2:
It is calculated by dividing the time taken to complete the second unit and first unit.
Hence, the learning percentage is 80%.
Determine the labor cost for 10 more units:
It is computed by subtracting the cumulative value for 2 units from cumulative value for 12 units and multiplying it with the time to produce first unit and labor cost per hour.
The cumulative values can be determined using the table of cumulative values. For example, 5.501 is the cumulative value for 12 units and 70% learning rate.
Hence, the labor cost for 10 more units is $570,150.
Determine the material cost for 10 more units:
It is computed by subtracting the cumulative value for 2 units from cumulative value for 12 units and multiplying it with the time to produce first unit and labor cost per hour.
The cumulative values can be determined using the table of cumulative values. For example, 5.427 is the cumulative value for 12 units and 80% learning rate.
Hence, the material cost for 10 more units is $1,356,750.
Compute the total cost:
It is computed by adding labor cost and material cost.
Hence, the total cost is $1,926,900.
b)
To determine: The way the reassignment of personnel and equipment to another project would affect the subsequent bid.
Introduction: It is the rate to measure the performance of the person in the new skills and in gaining experiences.
b)

Explanation of Solution
Given information:
The first unit produced by Company L took 5,000 hours for production and required $250,000 worth of material. The second unit took 3,500 hours and $200,000. It is given that labor is $30 per hour.
Determine the labor cost for 10 more units:
The cumulative values can be determined using the table of cumulative values. For example, 4.931 is the cumulative value for 10 units and 70% learning rate.
Hence, the labor cost for 10 more units is $739,650.
Determine the material cost for 10 more units:
The cumulative values can be determined using the table of cumulative values. For example, 6.315 is the cumulative value for 10 units and 80% learning rate.
Hence, the material cost for 10 more units is $1,578,750.
Compute the total cost:
It is computed by adding labor cost and material cost.
Hence, the total cost is $2,318,400.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 6 Solutions
OPERATIONS+SUPPLY CHAIN...:CORE >INTL<
- How does wellness reflect and impact the past and the future of our health as a workout routine? What are the obstacles during the workout routine, and how do you overcome the obstacles? What are the best solutions to plan and accomplish the wellness?arrow_forwardMy last question! Thank you all for helping me better understand how OM works. If you can assist me for this one I'd be very thankful. Can you explain it step by step?I know now that LS is late start, and ES is early start. - •Activities on the critical path are? •The total project completion time for Rafay Ishfaq's software firm is how many weeks?•Determine the slack time for each of the activities for A-F •What is the total slack for the non critical paths in Rafays project?arrow_forwardThank you so much! I was able to answer C without help! Can you assist me with slack time for A-F? I believe A=0arrow_forward
- There's 8 parts, but I need some help with them. I always get confused on which is most critical of a patharrow_forwardMenu Item Sales and Cost Data Taco Salad: Number Sold: 127; Item Cost: $0.71; Selling Price: $3.25 Lasagna: Number Sold: 48; Item Cost: $0.92; Selling Price: $4.67 Chicken: Number Sold: 31; Item Cost: $1.20; Selling Price: $3.00 Green Beans: Number Sold: 14; Item Cost: $0.20; Selling Price: $1.00 Corn: Number Sold: 13; Item Cost: $0.24; Selling Price: $1.00 Rice: Number Sold: 9;Item Cost: $0.13; Selling Price: $1.00 Menu Item Classification: Low contribution margin, low menu mix % DOG High contribution margin, low menu mix % PUZZLE Low contribution margin, high menu mix % PLOWHORSE High contribution margin, high menu mix o/o STAR QUESTION 1 Complete the menu analyses worksheet below. Calculations will be done using the information above. Restaurant: Date: MealPeriod: (A) ☐ (B) (C) (D) (E) (F) (G) (H) (1) (J) Menu Mix Popularity % Item Item Sold/(Menu Mix Menu Menu Item Food Menu Contribution Contribution Contribution Category Item Mix %): (B/K) Cost Selling Margin Price Margin (E-D)…arrow_forward1) Around the Clock Production of Fire Nozzles View the videos Around the Clock Production of Fire Nozzles 1 https://media.gaspar.mheducation.com/GASPARPlayer/play.html?id=132KoZwS0yMEgsToDUsZjJe (9.44 minutes, Ctrl+Click on the link) and Around the Clock Production of Fire Nozzles 2 https://media.gaspar.mheducation.com/GASPARPlayer/play.html?id=44JM0cKtFLqHP5bad6KOHAm (7.43 minutes, Ctrl+Click on the link); what are your key takeaways (tie to one or more of the topics discussed in Chapters 12 and/or 13) after watching these videos. Note: As a rough guideline, please try to keep the written submission to one or two paragraphs. 2) Cyberdyne Systems stocks and sells Cyberdyne glucose meters. The firm gathered the following information from its South Pasadena office: Demand = 19,500 units per year Ordering cost = $25 per order Holding cost = $4 per unit per year The firm’s operations manager wants to calculate the: a) EOQ for the glucose meters. b) Annual holding costs for the…arrow_forward
- In the following problems assume, unless otherwise stated, that S = $40, σ = 30%, r =8%,and δ =0. 13.1 Suppose you sell a 45-strike call with 91 days to expiration. What is delta? If the option is on 100 shares, what investment is required for a delta-hedged portfolio? What is your overnight profit if the stock tomorrow is $39? What if the stock price is $40.50?arrow_forwardQuestion 1 M&H company ltd. sells television sets and has collected monthly sales data (in units) for the past 12 months as shown in table 1below: TABLE 1 Month Sales (Units) 1 120 2 135 3 150 4 165 5 180 6 200 7 195 8 210 9 225 10 240 11 255 12 270 Using the data provided, answer the following questions: a. Using a 3-month weighted moving average with weights 0.5, 0.3, and 0.2 (most recent month having the highest weight), calculate the forecast for month 13. [2 marks] b. If the company applies an exponential smoothing method with a smoothing constant (a) = 02, and assumes an initial forecast of 120 units for Month 1, calculate the forecast for month 13. [6 marks] c. Calculate the Mean Absolute Deviation (MAD) for the exponential smoothing method and weighted moving average method using the actual sales data for Months 4 to 12 and determine which method is more accurate. [8 marks] d. Compute the values of a (intercept) and b (slope) using the least squares method. [7 marks] e. Use the…arrow_forwardQuestion 4 MGM12026 Production and Operations Management semester il 2024 A company operates a manufacturing plant that produces two products, A and B. The plant has the following capacity data: . . Design Capacity: 15,000 machine hours per month Effective Capacity: 12,000 machine hours per month Actual Output (Utilized Capacity): 10,000 machine hours per month Additionally, the plant produces Product A and Product B, with the following production data: Product Demand (Units) Processing Time Contribution Margin ($ (hours per unit) per unit) A 3,000 2.5 40 B 4,000 1.5 30 a. Calculate the plant's i. Capacity Utilization [3 marks] ii. Effective Capacity Utilization [3 marks] iii. Efficiency. Interpret the results. [3 marks] b. Compute the total machine hours required to meet full demand for both products. [5 marks] c. Determine whether the plant has sufficient capacity to meet full demand. If not, calculate the shortfall in machine hours. [3 marks] d. Using the contribution margin per…arrow_forward
- Question 3 i. Using the Center of Gravity method, determine the optimal location (X, Y) for the new distribution center. [7 marks] [TOTAL 25 MARKS] Time (sec.) Power steering assembly firm wants to set up an assembly line which must have an output of 60 units per hour. The work elements, task times and their precedence relationships are shown in Table 2: Table 1 Work Element Immediate Predecessor(s) A 30 NONE B 26 A C 50 A D 44 B E 10 с F 20 с G 15 D.E H 30 E,G,F Required: a. Draw the precedence diagram showing the task precedence and their times b. Determine the cycle time associated with the rate of output required. [3 marks] c. What is the theoretical number of work stations required to satisfy this output rate? [3 marks] [4 marks] d. Allocate the tasks to work stations taking into consideration the precedence requirements and using the LOT rule to break ties between feasible tasks. e. Calculate the total idle time [8 marks] [3 marks] f. What is the efficiency of the line and the…arrow_forwardQuestion 2 MGMT2026 Production and Operations Management Semester II 2024-2025 a. Aman ltd. desires to locate a new facility. Based on preliminary analysis, the choice has been reduced to four locations: A, B, C, and D. These four locations were rated on a scale from 1 (worst) to 10 (best) on each of four criteria. Each criterion was also weighted to indicate its importance (i.e., the higher the weight, the more important). The list of ratings and weights follows in the Table 2 below: Table 2 Factor Score Evaluation by Location Criterion Weights A B с D Wages 25 4 5 3 4 Government Policies 30 8 7 6 5 Unionisation Weather 15 6 4 3 2 30 3 4 6 5 i. Based on weighted scores, where should Acme locate its new facility? [6 marks] b. An operations manager has narrowed down the search for a new factory to three locations. The fixed and variable costs associated with each location is given in the table below. i. Table 3 Location Fixed Cost Variable Cost A $100,000 $10 B $150,000 $7 с $200,000 $5…arrow_forwardThe University of the West Indies GLOBAL CAMPUS MGMT 2026 Production and Operations Management - Problem Sheet Assignment Semester II 2024/2025 Note: Although this assignment is being currently assessed out of 100 marks it would be prorated to Contribute a maximum of 40% towards your final course marks. M&H company ltd. sells television sets and has collected monthly sales data (in units) for the past 12 months as shown in table 1below: TABLE 1 Month Sales (Units) 1 120 2 135 3 150 165 5 180 200 7 195 8 210 225 10 240 11 255 12 270 This Assignment is comprised of four (4) Questions - All questions must be attempted Using the data provided, answer the following questions: a. Using a 3-month weighted moving average with weights 0.5, 0.3, and 0.2 (most recent month having the highest weight), calculate the forecast for month 13. [2 marks] Screens 5-7 of 7arrow_forward
- Practical Management ScienceOperations ManagementISBN:9781337406659Author:WINSTON, Wayne L.Publisher:Cengage,Operations ManagementOperations ManagementISBN:9781259667473Author:William J StevensonPublisher:McGraw-Hill EducationOperations and Supply Chain Management (Mcgraw-hi...Operations ManagementISBN:9781259666100Author:F. Robert Jacobs, Richard B ChasePublisher:McGraw-Hill Education
- Purchasing and Supply Chain ManagementOperations ManagementISBN:9781285869681Author:Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. PattersonPublisher:Cengage LearningProduction and Operations Analysis, Seventh Editi...Operations ManagementISBN:9781478623069Author:Steven Nahmias, Tava Lennon OlsenPublisher:Waveland Press, Inc.





