
Periodic: Income comparisons and cost flows A1 P3
Shepard Company sold 4,000 units of its product at $100 per unit during the year and incurred operating expenses of $15 per unit in selling the units. It began the year with 840 units in inventory and made successive purchases of its product as follows.
Jan. 1 | Beginning inventory. | 840 units $58 per unit |
Apr. 2 | Purchase | 600 units & $59 per unit |
June 14 | Purchase | 1,205 units <a $61 per unit |
Aug. 29 | Purchase | 700 units $64 per unit |
Nov. 18 | Purchase | 1,655 units #$65 per unit |
Total | 5,000 units |
Required
1. Prepare comparative income statements similar to Exhibit 6.8 for the three inventory costing methods of FIFO, LIFO, and weighted average. (Round all amounts to cents.) Include a detailed cost of goods sold section as part of each statement. The company uses a periodic inventory system, and its income tax rate is 40%.
2. How would the financial results from using the three alternative inventory costing methods change if the company had been experiencing decreasing prices in its purchases of inventory?
3. What advantages and disadvantages are offered by using (a) LIFO and (b) FIFO? Assume the continuing trend of increasing costs.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 6 Solutions
Principles of Financial Accounting.
- I am trying to find the accurate solution to this general accounting problem with the correct explanation.arrow_forwardPlease provide the accurate answer to this general accounting problem using valid techniques.arrow_forwardI am searching for the correct answer to this general accounting problem with proper accounting rules.arrow_forward
- Financial Accounting: The Impact on Decision Make...AccountingISBN:9781305654174Author:Gary A. Porter, Curtis L. NortonPublisher:Cengage Learning
