(Appendix 6A) First-In, First-Out Method Refer to Problem 6-67. Required: Prepare a production report for the mixing and encapsulating departments using the FIFO method. ( Note : Round the unit cost to four decimal places.) ( Hint: For the second department, you must convert gallons to capsules.)
(Appendix 6A) First-In, First-Out Method Refer to Problem 6-67. Required: Prepare a production report for the mixing and encapsulating departments using the FIFO method. ( Note : Round the unit cost to four decimal places.) ( Hint: For the second department, you must convert gallons to capsules.)
Prepare a production report for the mixing and encapsulating departments using the FIFO method. (Note: Round the unit cost to four decimal places.) (Hint: For the second department, you must convert gallons to capsules.)
Expert Solution & Answer
To determine
Make production report of Company BP by applying FIFO method.
Explanation of Solution
Production Report:
The document comprises all the activities of process department related to manufacturing which occurs; in a particular period of time is called production report. It helps to identify the efficiency of process department.
Prepare production report of company M as shown below:
Company BP
Mixing Department
Production Report for March Month
FIFO Method
Unit Information
Physical Flow:
Units to accounts for:
Units
Units to accounted for:
Units
Units in BWIP
10
Unit started and completed
130
Units started
150
From BWIP
10
Units in EWIP
20
Total units to account for
160
Total units accounted for
160
Equivalent Units
Started and completed
130
To complete BWIP (10 gallons×0.60)
6
Units in EWIP (20 gallons×0.50)
10
Total equivalent units
146
Cost Information
Cost to account for:
Material
(In$)
Conversion
(In$)
Total
(In$)
Cost in BWIP
252
846
1,098
Cost added by department
3,636
13,854
17,490
Total cost to account for:
3,888
14,700
18,588
Cost per equivalent unit
$119.7945
Costs to account for:
Transferred out (In $)
EWIP
(In $)
Total
(In $)
Transferred out:
Units started and completed (130 gallons×$119.45)
15,573
15573
Units in BWIP:
From prior period
1,098
1,098
From current period (6 gallons×$119.7495)
719
719
Goods in EWIP (10 units×$119.7495)
1198
1198
Total cost accounted for:
17,390
1,198
18,588
Table (1)
Therefore, cost per equivalent unit, equivalent units and total cost are $119.7495, 146 gallons and $18,588 respectively.
Prepare production report of company BP as shown below:
Company BP
Encapsulating Department
Production Report for March Month
FIFO Method
Unit Information
Physical Flow:
Units to accounts for:
Units
Units to accounted for:
Units
Units in BWIP
4,000
Unit started and completed
204,000
Units started
210,000
From BWIP
4,000
Units in EWIP
6,000
Total units to account for
214,000
Total units accounted for
214,000
Equivalent Units
Transferred-in
Material
Conversion
Started and completed
204,000
204,000
204,000
To complete BWIP
_
_
2000
Units in EWIP
6,000
6,000
2,400
Total equivalent units
210,000
210,000
208,400
Cost Information
Cost to account for:
Transferred-in
Material
(In$)
Conversion
(In$)
Total
(In$)
Cost in BWIP
140
32
50
222
Cost added by department
15,390
1,573
4,860
23,823
Total cost to account for:
17,530
1,605
4,910
24,045
Cost per equivalent unit
$0.0828
$0.0075
0.233
0.1136
Costs to account for:
Transferred out (In $)
EWIP
(In $)
Total
(In $)
Transferred out:
Units started and completed (204,000 capsules ×$0.1136)
23,174
23,174
Units in BWIP:
From prior period
222
_
222
From current period (2000 capsules×$0.0233)
47
_
47
Goods in EWIP:
Transferred-in (6,000 capsules×$0.0828)
_
497
497
Material (6,000 capsule×$0.0075)
_
45
45
Conversion (2400 capsule×$0.0233)
_
56
56
Total cost accounted for:
23,443
598
24,041
Table (2)
Therefore, cost per equivalent unit, equivalent units and total cost are $0.1136, 628,400 capsules and $24,041 respectively.
Notes:
1. Use this formula to calculate cost per equivalent unit:
Cost per equivalent unit=Cost added during the monthEquivalent units
2. In table to calculate cost of unit started and completed multiply the unit started and completed and unit cost as shown in table.
3. In table to calculate cost of goods in EWIP, multiply units in EWIP and unit cost as shown in table.
Want to see more full solutions like this?
Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.