Physics Fundamentals
Physics Fundamentals
2nd Edition
ISBN: 9780971313453
Author: Vincent P. Coletta
Publisher: PHYSICS CURRICULUM+INSTRUCT.INC.
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 6, Problem 45P

(a)

To determine

To Find:The acceleration of each mass.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given:

Smaller mass, m=50.0g = 0.05kg .

Larger mass, M=2.00kg

Distance between two smaller masses, dm=6.00cm = 0.06 m

Distance between smaller mass and larger mass, dmM=5.00cm = 0.05 m

Formula used:

Gravitational force between two bodies having mass m and M , d distance away is:

  F=GmMd2

G is the gravitational constant.

Newton’s second law of motion:

  F=ma

Calculation:

Acceleration of smaller mass (m):

  mam=GmMd mM2am=6.67×1011×2.00 ( 0.05 )2m/s2am=5.34×108m/s2

Acceleration of larger mass (m):

  MaM=GmMd mM2aM=6.67×1011×0.05 ( 0.05 )2m/s2aM=1.33×109m/s2

Conclusion:

Thus, mass m accelerates with 5.34×108m/s2 and mass M accelerates with 1.33×109m/s2 .

(b)

To determine

To Find: The time required by each mass to move by 1 mm.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given:

Smaller mass, m=50.0g = 0.05kg .

Larger mass, M=2.00kg

Distance between two smaller masses, dm=6.00cm = 0.06 m

Distance between smaller mass and larger mass, dmM=5.00cm = 0.05 m

Distance moved by each mass, s=1mm = 1.0×103m

mass m accelerates with 5.34×108m/s2

mass M accelerates with 1.33×109m/s2 .

Formula used:

Second equation of motion:

  s=ut+12at2

Where, u is the initial velocity, t is the time and a is the acceleration.

Calculation:

Consider that each mass is initially at rest. Then, u=0 .

For mass m:

  s=ut+12amt21.0×103=0+12×(5.34× 10 8)t2t= 2× 10 3 5.34× 10 8 t=193.53s

For mass M:

  s=ut+12aMt21.0×103=0+12×(1.33× 10 9)t2t= 2× 10 3 1.33× 10 9 t=1226.28s

Conclusion:

Thus, mass mmoves in 193.53s and mass Mmoves in 1226.28s.

(c)

To determine

To Find: The angle by which the rotates in the given time interval.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given:

Smaller mass, m=50.0g = 0.05kg .

Larger mass, M=2.00kg

Distance between two smaller masses, dm=6.00cm = 0.06 m

Distance between smaller mass and larger mass, dmM=5.00cm = 0.05 m

Distance moved by each mass, s=1mm = 1.0×103m

Mass m accelerates with 5.34×108m/s2.

Mass M accelerates with 1.33×109m/s2.

Mass m moves in 193.53s

Formula used:

Second equation of rotational motion:

  θ=ωot+12αt2

Where, ωo is the initial angular speed, t is the time and α is the angular acceleration.

Angular acceleration is related to linear acceleration as:

  α=ar

Where, a is the linear acceleration and r is the radius.

Calculation:

Initially, the rod is at rest. So, ωo=0 .

  θ=ωot+12αt2θ=0+12×ar×t2θ=12×5.34× 10 80.06×(193.53)2θ=1.67×102radθ=1.67×102×180πdegθ=0.96°

Conclusion:

Thus, the rod rotates by an angle of 1.67×102rad or 0.96° .

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
The figure below shows the electric field lines for two charged particles separated by a small distance. 92 91 (a) Determine the ratio 91/92. 1/3 × This is the correct magnitude for the ratio. (b) What are the signs of q₁ and 92? 91 positive 92 negative ×
Please help me solve this one more detail, thanks
A dielectric-filled parallel-plate capacitor has plate area A = 20.0 ccm2 , plate separaton d = 10.0 mm and dielectric constant k = 4.00. The capacitor is connected to a battery that creates a constant voltage V = 12.5 V . Throughout the problem, use ϵ0 = 8.85×10−12 C2/N⋅m2 . Find the energy U1 of the dielectric-filled capacitor. The dielectric plate is now slowly pulled out of the capacitor, which remains connected to the battery. Find the energy U2 of the capacitor at the moment when the capacitor is half-filled with the dielectric. The capacitor is now disconnected from the battery, and the dielectric plate is slowly removed the rest of the way out of the capacitor. Find the new energy of the capacitor, U3. In the process of removing the remaining portion of the dielectric from the disconnected capacitor, how much work W is done by the external agent acting on the dielectric?
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
University Physics Volume 1
Physics
ISBN:9781938168277
Author:William Moebs, Samuel J. Ling, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax - Rice University
Text book image
Classical Dynamics of Particles and Systems
Physics
ISBN:9780534408961
Author:Stephen T. Thornton, Jerry B. Marion
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Astronomy
Physics
ISBN:9781938168284
Author:Andrew Fraknoi; David Morrison; Sidney C. Wolff
Publisher:OpenStax
Text book image
Glencoe Physics: Principles and Problems, Student...
Physics
ISBN:9780078807213
Author:Paul W. Zitzewitz
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill
Text book image
Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning
Conservative and Non Conservative Forces; Author: AK LECTURES;https://www.youtube.com/watch?v=vFVCluvSrFc;License: Standard YouTube License, CC-BY